Staročeský Pivovárek Dobruška – z wizytą u Rampušák’a

Staročeský pivovárek Dobruška to urokliwy mini-browar położony w niewielkim czeskim miasteczku mniej więcej w połowie drogi z Kłodzka do Hradca Kralowe. Wczoraj miałem okazję odwiedzić to miejsce i zrobić małe zakupy w „vzorkovej prodejni”.

Dobruška to drugie pod względem liczby ludności miasteczko okresu Rychnov nad Kněžnou w kraju Královéhradeckým. Pivovar Dobruška ulokowany jest kilometr, może dwa od rynku, pomiędzy ciągiem prywatnych domków. Zakład z zewnątrz prezentuje się bardzo ładnie, historyczne budynki browaru są zadbane i odrestaurowane.

Po wjechaniu na dziedziniec od razu w oczy rzucają się dwa stoliki z parasolami ustawione przy drzwiach słodowni, tablica ze strzałką kieruje nas do „vzorkovej prodejni” czyli firmowego sklepu. Kilka minut przed 16:00 (godzina zamknięcia sklepu) na terenie browaru panował spokój i jedynymi widocznymi osobami był pan krzątający się z wężem ogrodowym oraz „žena za pultem” w sklepiku.

W sklepie możemy zakupić dwa rodzaje miejscowego piwa (Dobrušska 11-stka i Rampušak) oraz dedykowane szkło i piwne gadżety z logo Rampušak’a. Gdybym dysponował „workiem koron” moja kolekcja szkła zapewne powiększyłaby się znacznie, jednak ostatecznie zdecydowałem się na tylko jeden kufel.W sklepie oprócz „kwaśnicowych” wyrobów lokalnego browaru dostępne są piwa z grupy Lobkowicz (Rychtář, Černá Hora, Platan), w asortymencie była też „dwunastka” z Trutnova.

 

Piwa z Dobruški dostępne są w plastikowych butelkach PET o pojemności 1 i 1,5 l oraz w 2 litrowej ozdobnej butli. Termin przydatności to jakieś 20-kilka dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *