[Platan Protivínský Granát] Czeski półciemny lager w typie wiedeńskim

Dziś kolejna propozycja z czeskiego importu, tym razem lager w typie wiedeńskim z browaru Platan.

PLATAN PROTIVÍNSKÝ GRANÁT
Browar: Pivovar Platan
Producent: K Brewery Trade a.s.
Ekstrakt: 11%
Alkohol:
4,6 %
Cena: 9,9 Kč (~1,85 zł)

Najpopularniejszego „Granata” w Czechach warzy Staropramen, nie jest to jednak jedyny półciemny lager w typie wiedeńskim produkowany przez naszych południowych sąsiadów. Dziś w moim kufelku Protivínský Granát z browaru Platan z Protivína (kraj południowo-czeski).

Granat z Platana zamknięty jest w typowej dla czeskich piw z małych browarów butelce NRW koloru brązowego. Etykiety utrzymane są w stylowym bordowym kolorze ze złoceniami. Etykietę zdobi herb w koronie – opakowanie godne króla. Do tego dochodzi dedykowany bordowy kapsel.

Po otwarciu z butelki uniósł się bardzo delikatny, lekko owocowy zapach. Przy przelewaniu do pokalu tworzy się dość obfita piana, która niestety szybko znika nie pozostawiając po sobie śladu na ściankach szklanki. Kolor Granata można określić jako ciemnoczerwony wpadający w miedź.

W smaku Protivínský Granát prezentuje się ciekawie. Już w pierwszym łyku wyczuwalna jest wyrazista goryczka chmielowa, doskonale komponująca się z potężną bazą słodową. Smak uzupełniany jest przez lekko słodki karmel i delikatnie kwaskowe owoce. Piwo mimo mnogości smaków jest jest lekkie i orzeźwiające.

Podsumowując Protivínský Granát to całkiem dobre półciemne piwo, któremu można wybaczyć mankamenty związane z pianą i zapachem. Ze względu na swój lekki charakter i owocowe posmaki doskonale nada się na wiosenne popołudnia.

Wakacyjna propozycja od Żywca Żywiec po raz kolejny udowadnia, że wielkie browary też biorą udział w piwnej rewolucji. Choć w oryginalności i wyrazistości z pewnością kraftów nigdy nie dogonią, to nie można im odmówić tego, że (ch...
Eliksir na brody rosyjskich hipsterów Najwidoczniej bywalcami rosyjskich multitapów podobnie jak u nas w dużej mierze są panowie z brodami. No bo niby z jakich innych powodów miałby powstać Эликсир Для Бороды (Eliksir do brody) czyli grui...
Whisky z dyskontu… Tydzień brytyjski w Lidlu to dobra okazja do zapoznania się z klasyką wyspiarską. Ostatnio obok popularnych marek pojawiło się kilka mniej znanych "tytułów", a wśród nich Tennent's leżakowany w beczka...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *