[Černá Hora Velen] Pszeniczne piwo z Czech

Ktoś rzuca hasło „piwo pszeniczne” podświadomie szykuję się na aksamitny napój z nutką smakową goździków, cytrusów i bananów. Czeski Velen zaskakuje jednak swoją oryginalnością i obecnością dosyć silnej jak na „pszenicę” chmielowej goryczki.

VELEN
Producent: Černá Hora
Alkohol: 4,8%
Cena: ~17 Kč

Patrząc na etykiety Velenia wydawałoby się, że nie jest to piwo z „półki wysokiej”. Piwa z Černej Hory z którymi miałem dotychczas do czynienia miały całkiem ładne połyskliwe etykiety wysokiej jakości, tutaj mamy do czynienia z niezbyt wybitną szaro-brązową etykietą, która raczej nie zachęca do zakupu. Zabieg kojarzy mi się z użyciem „brzydszych” etykiet w stosunku do tanich i słabych piw.

Velen nie zalicza się do żadnej z tych grup, cena w czeskim markecie nie była wcale taka niska, a i voltarz (ekstraktu nie podano) jak na czeskie realia jest „na poziomie” stąd trochę mnie dziwi zastosowanie mało „wypasionych” etykiet. Na plus zaliczam ładny firmowy kapsel, który na piwach z Czarnej Góry gości stosunkowo od niedawna.

Bez zbędnego gadania przechodzę do otwierania 😉 Piwo jest mętne, koloru pomarańczowego, nalewa się z całkiem ładną „czapką piany”, która dosyć szybko redukuje się pozostawiając ślad po sobie na powierzchni.

W zapachu o dziwo jak na pszenicę czuje się chmiel, który jest dużo wyraźniejszy od obecnych gdzieś tam w tle charakterystycznych dla piw pszenicznych nutek goździkowo-cytrusowych.

Smakowo Velen zaskakuje wysoką jak na pszenicę chmielowością, goryczka podobnie jak w zapachu jest bardzo intensywna i uzupełniona posmakiem chlebowym i to w sumie tyle. Zdecydowanie brakuje mi smaków charakterystycznych dla piw pszenicznych (banan, goździk).

Podsumowując Velen z Černej Hory jest piwem wypijanym i dosyć oryginalnym jak na piwo pszeniczne. Jak dla mnie brakuje mu pszenicznych atrybutów co każe mi potraktować Velenia bardziej jako ciekawostkę niż „pszenicę” do której chciałbym wracać.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *