[Schöfferhofer Dunkles Hefeweizen]

Kontynuując piwną podróż przez Niemcy trafiam na kolejnego „pszeniczniaka” tym razem ciemnego, reprezentanta stylu dunkelweizen z browaru Binding-Brauerei z Frankfurtu nad Menem.

Schöfferhofer Dunkles HefeweizenSchöfferhofer Dunkles Hefeweizen
Styl: 
Dunkelweizen (pszeniczne ciemne)
Browar: Binding-Brauerei
Alkohol: 5,0%

Marka Schöfferhofer należy do niemieckiego koncernu Dr. Oetker Group znanego na polskim rynku z pizzy mrożonej, ciast i dodatków piekarniczych. Dr. Oetker (oryginalna pisownia z kropką) w swoim piwnym portfolio posiada 5 marek piwnych w tym popularnego niemieckiego Jever Pilsenera.

Piwa Schöfferhofer dostępne są i na naszym rynku, ja z któregoś z marketów kojarzę pszenicznego grapefruita – swoją drogą jedno z ciekawszych piw smakowych, jakie próbowałem.

Schöfferhofer Dunkeles Hefeweizen czyli hybryda dwóch bawarskich stylów: ciemnego monachijskiego lagera zwanego dunkel z jasnym piwem pszenicznym. Nie, nie, to nie jest nic w stylu radlera 🙂 Połączenie to uzyskuje się poprzez modyfikację zasypu hefeweizena poprzez dodanie ciemniejszych słodów. Wszystkim tym powinny zająć się tradycyjne weizenowe drożdże, których zadaniem jest nie tylko przetworzenie cukrów na alkohol, ale też nadanie charakterystycznych estrowych posmaków i aromatów.

Ciemna pszenica z Frankfurtu zamknięta jest w nadszarpniętej zębem czasu (standard dla Niemców) zwrotnej butelce NRW. „Flaszę” zdobią ciemno-białe etykiety ze złotymi wstawkami, czcionka i prostota typowa dla naszych zachodnich sąsiadów.

Schöfferhofer Dunkles HefeweizenBrązowe, średnio-mętne piwo nalewa się z bardzo ładną, lekko beżową spora czapą, pięknej, gęstej, trwałej piany pozostawiającej po sobie ślady na ściankach szklanki. W zapachu  wyczuwalne są wyraźne nuty owocowe, cytrusowe i goździkowe. Bardzo przyjemne!

Schöfferhofer Dunkles HefeweizenSmakowo wypada równie ciekawie: dość wysoka (jak na weizena) goryczka przyjemnie komponuje się z typowo pszeniczną kwaskowatością i nieco mniej intensywną nutą bananową. Karmelu i smaków palonych jest tu jak na lekarstwo, piwo w smaku jest wytrawne i orzeźwiające. Wysycenie jak na pszenicę raczej niskie, co specjalnie nie przeszkadza.

Podsumowując Schöfferhofer Dunkeles Hefeweizen to bardzo przyjemne piwo, które mimo swojego ciemnego koloru jest lekkie i orzeźwiające. Jak na mój gust nieco bardziej mogłyby być w nim zaakcentowane słody ciemne, ale i tak jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego jasnego hefeweizena.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *