"Browar.bizowicze" wybrali Piwo Roku 2012

Wczoraj poznaliśmy wyniki dorocznego plebiscytu na Piwo Roku według użytkowników forum Browar.biz. Oficjalne wręczenie statuetek zwycięzcom odbędzie się dopiero w maju na Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa, ale już teraz nie zaszkodzi skomentować wyników.

Na wstępie kilka słów o samym plebiscycie. Forum browar.biz czasami budzi kontrowersje, jednak nie można mu odmówić jednego – to forum skupia ludzi, którzy piją piwo, warzą piwo, znają się na piwie i co najważniejsze kochają piwo! Dlatego właśnie uważam, że opinia takiego jury jest niezwykle cenna.

Tegoroczna edycja plebiscytu podzielona została na 15 kategorii zawierających wszystkie polskie piwa, które można było zakupić w 2012 roku. Użytkownicy w każdej z kategorii wybierali 3 najlepsze. Ponadto forumowicze dokonali wyboru Debiutu Roku oraz Piwa Roku.

A oto wyniki opatrzone moim krótkim komentarzem:

Piwa jasne dolnej fermentacji – do 13°BLG

1. Ciechanów, Ciechan Lagerowe (1048,00)
2. Widawa, Premium Lager (263,00)
3. Kormoran, Jasne Mocno Chmielone (220,00)
3. Ciechanów, Ciechan Wyborne Niepasteryzowane (220,00)

Teoretycznie njamocniej obsadzona konkurencja, wystartowało aż 411 piw, najlepszym okazało się Ciechan Lagerowe – piwo zasługujące na wyróżnienie ze względu na przyjemną, intensywną na polskie realia goryczką chmielową, szeroką dostępność i dobry stosunek jakości do ceny. Warto wspomieć, że Lagerowe wręcz zdeklasowało rywali zdobywając 1048 punktów, drugi w zestawieniu Premium Lager z browaru restauracyjnego Widawa na swoim koncie zapisał 263 „oczka”.

Piwa jasne mocne dolnej fermentacji – pow. 13°BLG

1. Jabłonowo, (Manufaktura) Pils (719,00)
2. Ciechanów, Marcowe (316,00)
3. Ciechanów, Ciechan Mocne Niepasteryzowane (290,00)

W „wadze cięższej” również mamy do czynienia z pewnym liderem. Na mój gust, jednak pomiędzy Ciechanem Marcowym, a Manufakturowym Pilsem nie ma aż tak dużej różnicy. Oba piwa bardzo mi smakowały, no i jak w przypadku zwycięzcy z pierwszej kategorii cechą obu tych piw było przyjemne, intensywne chmielenie.

Piwa ciemne dolnej fermentacji – do 13°BLG

1. Browar na Jurze, [Pinta] Czarna Dziura (928,00)
2. Lwówek, Lwówek Wiedeński (588,00)
3. Widawa, Czarny Kur (283,00)

No i nareszcie przechodzimy do nieco mniej licznych kategorii, na wyniki których czekałem jednak ze znacznie większym zaciekawieniem. Zwycięstwo Czarnej Dziury z pewnością zasłużone bo schwarzbier od Pinty zacnym piwem jest – przeze mnie w zeszłym roku trochę zapomnianym, nie pamiętam kiedy ostatnio „sprawdzałem postępy” kolejnych warek – wkrótce koniecznie trzeba będzie to nadrobić. Kolejne miejsca na podium dla Lwówka Wiedeńskiego i Czarnego Kura. Sądzę, że gdyby dostęp do piwa z Widawy byłby lepszy, Kur mógłby powalczyć z Pintą – zdecydowanym plusem tego piwa jest przyjemna paloność zestawiona z dość wyraźną nutą chmielową.

Piwa ciemne dolnej fermentacji – pow. 13°BLG

1. Browar na Jurze, [Pinta] Odsiecz Wiedeńska (785,00)
2. Amber, Koźlak (549,00)
3. Lwówek, Koźlik (322,00)

Tutaj złoto znów dla Pinty i znów dla piwa przeze mnie trochę zapomnianego. Ostatnio Odsieczy próbowałem jeszcze gdy sprzedawana była ze „starą etykietą” – wspomnienia jak najbardziej pozytywne, tu też mam nadzieję, że wkrótce uda się odświeżyć. Drugie miejsce dla kultowego już Koźlaka z browaru Amber, który od lat trzyma niezły poziom swojego bocka. „Trójka” dla świetnego „ciemniaka” z Browaru Lwówek, który tym piwem udowodnił, że Belg nie był przypadkiem.

Portery dolnej fermentacji

1. Kormoran, Porter Warmiński (632,00)
2. Zamkowy, Żywiecki Porter (557,00)
3. Fortuna, Komes Porter (440,00)
4. Amber, Grand Imperial Porter (424,00)
5. Łódzkie, Porter (362,00)

Portery dolnej fermentacji czyli bałtyckie to „królewska kategoria” polskiego piwowarstwa. Dlatego w tym przypadku zdecydowałem się skomentować nie trzy ale aż pięć pierwszych miejsc. Złoto dla Kormorana za Porter Warmiński, który w tym roku został doceniony nie tylko w kraju, ale także przez międzynarodowe gremium na konkursie European Beer Star 2012. Drugie miejsce dla Żywieckiego z Cieszyna – od lat w dobrej formie i miejmy nadzieję, że przez kolejne lata nic się tu nie zmieni (przynajmniej na gorsze). Na najniższym stopniu podium Komes Porter, którym w tym roku się zachwyciłem, miejsce jak najbardziej zasłużone. Czwarta lokada dla Grand Imperial Porteru z browaru Amber – podobnie jak w przypadku bielkowskiego Koźlaka piwo trzyma wysoki poziom. Pierwszą piątkę zamyka Porter Łódzki, który zdobył swoją popularność tym, że trudno go upolować – ja ciągle poluję, jak upoluję z pewnością podzielę się swoimi wrażeniami.

Piwa ciemne górnej fermentacji – do 13°BLG

1. Gościszewo, [AleBrowar] Sweet Cow (1084,00)
2. Widawa, Kruk (391,00)
3. Tarczyn, (Manufaktura) Bury Kocur (305,00)

Zwycięstwo Słodkiej Krowy nie jest niczym zaskakującym – propozycja AleBrowaru to przykład doskonałego ciemnego piwa, które jest świetnym towarzyszem wieczornych „posiadów”. Gdybym miał do wyboru lokal z „wysoce sesyjnym”, jasnym lagerem i Sweet Cow, wybór byłby oczywisty. Drugie miejsce dla Kruka – niestety nie miałem okazji spróbować, ale z innych doświadczeń wiem, że połączenie amerykańskich chmieli z palonymi słodami jest zjawiskiem bardzo ciekawym. Trzecie miejsce dla piwa stworzonego przez Marcina Chmielarza we współpracy z Manufakturą Piwną. Miejmy nadzieję, że właściciel browarów w Jabłonowie i Tarczynie po wynikach plebiscytu będzie kontynuować współpracę z Marcinem!

Piwa ciemne górnej fermentacji – pow. 13°BLG

1. Gościszewo, [AleBrowar] Black Hope (1030,00)
2. Browar na Jurze, [Pinta] Dobry Wieczór, Wesołych Świąt (625,00)
3. Jabłonowo, Altbier (370,00)

Zbliżając się do końca zestawienia zaczyna robić się co raz ciekawiej, a to choćby za sprawą Black Hope – w mojej opinii jednego z najlepszych piw, jakie pojawiły się na polskim rynku w tym roku. Pamiętam, jak na premierze AleBrowaru to piwo mnie zaskoczyło i sprawiło, że zakochałem się w „kawie z cytryną”. Kolejne miejsce dla piwa Dobry Wieczór znanego w niektórych kręgach jako Wesołych Świąt – tym piwem też zachwyciłem się od razu – urzekł mnie odpowiedni balans pomiędzy palonością i słodyczą. Umieszczenie miedzianego (oczywiście chodzi o kolor) Altbiera w zestawieniu z czarnym jak smoła stoutem uważam za trochę nietrafione. Gdyby powstała osobna kategoria „piwa półciemne” sądzę, że Manufakturowo-Chmielarzowy Alt miałby w niej złoto – podsumowując jest to świetne „piwo codzienne”.

Piwa jasne górnej fermentacji – do 13°BLG

1. Gościszewo, [AleBrowar] Amber Boy (997,00)
2. Lwówek, Lwówek Belg (791,00)
3. Browar na Jurze, [Pinta] Ognie Szczęścia (411,00)

Patrząc na tegoroczne wyniki tej konkurencji zastanowiłem się jak zestawienie wyglądało w ubiegłym roku. Sprawdziłem i… nie wyglądało! W zeszłym roku piwa górnej fermentacji nie były podzielone na do 13 i powyżej 13 blg. No ale do rzeczy. Pierwsze miejsce dla Amber Boya – to obok Sweet Cow kolejne doskonałe piwo sesyjne od AleBrowaru, bursztynowa „dwunastka” pachnąca amerykańskimi chmielami jak najbardziej zasługuje na wyróżnienie. Druga lokata to laureat plebiscytu Wasz Kufelek 2012 czyli piwo roku według czytelników mojego bloga, więc chyba o nim nie muszę Wam opowiadać. „Trójka” dla Ogni Szczęścia – wychodzi na to, że jeden z twórców Pinty, Ziemowit Fałat w wywiadzie dla vlogu Kopyra nie docenił tego piwa. „Ognie” pokonały m.in. Sharka i Kangaroo od tandemu Kopyr & Widawa, Brackie Mastne, oraz Grand Championa sprzed dwóch lat – tego nie mogło dokonać piwo, które „nie trafia w gusta klientów”.

Piwa jasne górnej fermentacji – pow. 13°BLG

1. Gościszewo, [AleBrowar] Rowing Jack (1102,00)
2. Browar na Jurze, [Pinta] Atak Chmielu (769,00)
3. Browar na Jurze, [Pinta] Imperium Atakuje (418,00)
4. Browar na Jurze, [Pinta] Angielskie Śniadanie (372,00)
5. Artezan, IPA (171,00)

No i w końcu „kategoria rewolucyjna” – mówicie co chcecie, ale według mnie „polska rewolucja zaczęła się od Ataku Chmielu” i ma zapach amerykańskiego chmielu. AIPA była pierwszym piwem, która w dosadny sposób pokazała, że ogromna dawka chmielu „nie boli”. Zgodnie z oczekiwaniami pierwsze miejsce zdobył Rowing Jack – bezapelacyjnie świetny przedstawiciel stylu American India Pale Ale – piwo naładowane aromatami, a przy tym szalenie pijalne. Drugie miejsce dla „klasyka” czyli Ataku Chmielu, trójka dla mocniejszego i jeszcze mocniej chmielonego brata czyli Imperium Atakuje (Imperial IPA). Czwarte miejsce zdobyło Angielskie Śniadanie – w moim rankingu to piwo ma podium, fantazyjnie nachmielone zestawione z solidną bazą słodowo-owocową to coś co mi bardzo odpowiada. Piąte miejsce czyli IPA od rzemieślników z Artezana pozostaje dla mnie zagadką – ile razy jestem w ZUP-ie nie mogę spotkać „angielskiego jeża”.

Piwa pszeniczne – jasne – do 13°BLG

1. Ciechanów, Ciechan Pszeniczne (726,00)
2. Amber, Pszeniczniak (435,00)
3. Sulimar, Cornelius Pszeniczny (189,00)

W tym roku piwa pszeniczne w plebiscycie browar.bizu zostały podzielone na aż trzy kategorie. Pierwsza z nich to klasyczne pszenice do 13°BLG. Mamy w Polsce kilka fajnych piw pszenicznych typu niemieckiego, ale w tej materii ciągle czuję pewien niedosty. Podium dla Ciechana i Corneliusa chyba jak najbardziej zasłużony. Amber Pszeniczny piłem raz i szczerze mówiąc jego smak jakoś szczególnie nie zapadł mi w pamięci ani na minus, ani na plus.

Piwa pszeniczne – ciemne, mocne

1. Browar na Jurze, [Pinta] Psze Koźlak (727,00)
2. Kormoran, Podróże Kormorana – Weizenbock (642,00)
3. Browar na Jurze, Jurajskie Pszeniczne Ciemne (225,00)

Wśród pszenic ciemnych królują weizenbocki czyli połączenie koźlaka z piwem pszenicznym. Na pierwszym miejscu Psze Koźlak od Pinty, na drugim Weizenbock z cyklu Podróże Kormorana. Na najniższym stopniu poduium dunkelweizen (połączenie dunkela z weizenen) z browaru Na Jurze.

Piwa pszeniczne – wit/blanche

1. Browar na Jurze, [Pinta] Viva la Wita (1304,00)
2. Artezan, Wit (584,00)
3. Gościszewo, [AleBrowar] Lady Blanche (489,00)

Trzecia kategoria piw pszenicznych to wit/blanche czyli „piwo białe” w stylu belgijskim. W tej kategorii wystartowało zaledwie 9-ciu kandydatów, z czego aż 6 z browarów restauracyjnych. Podium jednak w całości należało do „kontraktowców i rzemieślników”. Tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń do kolejności. Viva La Vita od Pinty zdecydowania zmiotła konkurencję, „Pintowcy” postawili na wersję imperialną – mocniejszą, mocniej nachmieloną i wszyszło im to znakomicie! Drugie miejsce dla browaru Artezan i ich pysznie owocowego Wita. Najniższy stopień na pudle dla Lady Blanche – sami AleBrowarowcy mówią, że nad tym piwem jeszcze trochę muszą popracować.

Piwa specjalne – wędzone

1. Browar na Jurze, [Pinta] Jak w dym (688,00)
2. Browar na Jurze, [Pinta] Dymy Marcowe (634,00)
3. Zamkowy, Bracki RauchBock (Grand Champion 2012) (505,00)

Pinta lubi wysoko stawiać poprzeczkę, tak było z piwem Jak w Dym. Od jego premiery nie piłem lepszej polskiej wędzonki. W żadnym wypadku świetności pierwszego piwa nie przebijają Dymy Marcowe – piwo dobre, o wysokim poziomie pijalności, ale jak dla mnie brakuje mu „tego czegoś”. Numer trzy czyli Bracki RauchBock jest piwem dobrym, ale jak na mój gust trochę za grzecznym – ja jednak jestem fanem Schlenkerli. Wspomnę jeszcze o czwartej lokacie czyli Brosukowi od „kolaborantów” (Kopyr & Widawa) – poprzednia wersja mnie nie zachwyciła, lecz tegoroczna ma szansę zawalczyć z Jak w Dym.

Piwa specjalne

1. Browar na Jurze, [Pinta] Koniec Świata (809,00)
2. Browar na Jurze, [Pinta] Dyniamit (524,00)
3. Konstancin, Żytnie (367,00)

Koniec Świata od Pinty miał być piwem niepijalnym, a okazał się hitem kategorii „piwa specjalne” wyprzedzając m.in. przygotowany na halloween Dyniamit (piwo na bazie dynii) oraz Żytnie z Konstancina.

Piwa aromatyzowane (miodem i innymi dodatkami) oraz napoje karmelowo-słodowe i na bazie brzeczki

1. Ciechanów, Miodowe (428,00)
2. Jabłonowo, Piwo na miodzie gryczanym (419,00)
3. Sulimar, Cornelius Grejpfrut (145,00)

To chyba najbardziej egzotyczna kategoria. Konsumenci wybierali z wora 228 piw o przeróżnych smakach (od miodu poprzez pierniki, maliny, wiśnie, cytrusy, pomelo i inne wynalazki na czosnku kończąc). Pierwsza trójka dość konserwatywna: Ciechan Miodowe – chyba jedno z pierwszych, jak nie pierwsze piwo miodowe na rynku, Piwo na miodzie gryczanym – jedno z piw miodowych, które mi smakują. Trzecią lokatę zdobywa Cronelius Grejpfrut na bazie piwa pszenicznego. Warto też wspomnieć o czwartej lokacie, którą zdobył „wcielony w życie żart prima aprilisowy” czyli Orkiszowe z Czosnkiem od Browaru Kormoran.

No i teraz dwie najważniejsze kategorie:

Debiut Roku 2012

1. Gościszewo, [AleBrowar] Rowing Jack (704,00)
2. Gościszewo, [AleBrowar] Black Hope (318,00)
3. Browar na Jurze, [Pinta] Koniec Świata (294,00)
4. Browar na Jurze, [Pinta] Imperium Atakuje (236,00)
5. Browar na Jurze, [Pinta] Angielskie Śniadanie (225,00)
6. Lwówek, Lwówek Belg (201,00)
7. Browar na Jurze, [Pinta] Viva la Wita (196,00)
8. Artezan, Dziadek Mróz (145,00)
9. Gościszewo, [AleBrowar] Amber Boy (107,00)
10. Jabłonowo, (Manufaktura) Pils (72,00)

Piwo Roku 2012

1. Gościszewo, [AleBrowar] Rowing Jack (680,00)
2. Gościszewo, [AleBrowar] Black Hope (302,00)
3. Ciechanów, Ciechan Lagerowe (191,00)
4. Browar na Jurze, [Pinta] Atak Chmielu (186,00)
5. Browar na Jurze, [Pinta] Imperium Atakuje (179,00)
6. Browar na Jurze, [Pinta] Viva la Wita (174,00)
7. Browar na Jurze, [Pinta] Koniec Świata (157,00)
8. Browar na Jurze, [Pinta] Angielskie Śniadanie (143,00)
9. Artezan, Dziadek Mróz (118,00)
10. Gościszewo, [AleBrowar] Amber Boy (109,00)

Dwie główne klasyfikacje ze względu na to, że występują w nich głównie te same piwa postanowiłem skomentować wspólnie. Sukces AleBrowaru nie jest zaskoczeniem, chłopaki wykonali dobrą robotę i w pełni zasłużyli na medale zarówno za faworyzowanego w tzw. „środowisku” Rowing Jacka, jak i moje ulubione piwo AB – Black Hope. Zaskoczeniem przynajmniej dla mnie jest trzecie miejsce dla Pinty za Koniec Świata. Na „pudle” spodziewałem się Pinty ale z Viva La Vita albo Angielskim Śniadaniem.

Organizatorzy stworzyli także klasyfikację w której ogromną przewagę uzyskał projekt Pinta (2599), drugie miejsce zajął AleBrowar (1262), trzecia lokata przypadła Ciechanowi (1172). Wysokie noty oraz czołowe miejsca piw Pinty i AleBrowaru w najważniejszych kategoriach dobitnie pokazują kto dyktuje „nowe trendy” w warzeniu piw skierowanych do „świadomego piwosza”. Obecność Ciechana Lagerowego i Lwówka Belga w tak zacnym groni świadczy o tym, że grupa pana Marka Jakubiaka ma potencjał i potrafi zaskoczyć fajnym piwem, a do tego walczy niewygórowaną jak na to towarzystwo ceną.

Na koniec chciałbym pogratulować wszystkim browarom i piwowarom, którzy zostali docenieni przez społeczność! Oby 2013 był jeszcze lepszy dla Was i dla nas piwoszy.

A Was, drodzy czytelnicy zapraszam do dyskusji i wyrażania własnych opinii związanych z wynikami plebiscytu. Co was zaskoczyło, zadowoliło, zasmuciło?

Pełne wyniki plebiscytu można znaleźć na stronie browar.biz 

Komentarz [1]

  • Wydaje mi się, że ten plebiscyt już teraz pokazuję, że możemy mówić o 2 nogach piwnej rewolucji w Polsce. Po jednej stronie wywarzone, dobrze zrobione piwa od rzemieślników (tu to słowo pasuje jak nigdzie) czyli z ciechana, corneliusa, fortuny i całej reszty, masowo, jak na ich warunki dostępnych piw. Z drugiej strony, droższe, odjechane piwa dla „koneserów” (nie lubię tego słowa), z dużą dozą eksperymentu, ale równie dobre – Ale Browar, PINTA, Artezan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *