Wasz Kufelek 2012 – Lwówek Belg piwem roku 2012!

Lwówek Belg piwem roku 2012 według czytelników bloga piwnego Mój Kufelek. Na podium znalazły się wybory dwóch browarów kontraktowych: Viva La Vita od Pinty oraz Black Hope z AleBrowaru.

W tegorocznej edycji plebiscytu Wasz Kufelek 27% ankietowanych wskazało, że na nagrodę zasługuje piwo Lwówek Belg. Ale z Lwówka Śląskiego w liczbie Waszych głosów wyprzedził moich faworytów z Pinty i AleBrowaru.

Myślę, że na sukces lwóweckiego Belga złożyło się wiele czynników: jest to piwo w miarę szeroko dostępne (ja mogę je kupić już w dwóch osiedlowych monopolowych oraz pobliskim markecie), ma niewygórowaną cenę (ostatnio kupowałem za 3,99 zł), no i w końcu jest piwem bardzo dobrym, choć niestety zdarzały się gorsze warki.

Moi faworyci w wyścigu czyli Viva La Vita i Black Hope (gdyby to zależało ode mnie przyznałbym im złoty medal ex-aequo) zajęli kolejno drugie (21% głosów) i trzecie (15%) miejsce.

Trochę obawiałem się, że w czasach polskiej piwnej rewolucji budowanej przede wszystkim na mocnym chmieleniu, Viva La Vita będąca bądź co bądź piwem pszenicznym zostanie trochę niedoceniona – na szczęście tak się nie stało. Fakt, że „Viva”, jak na witbiera jest całkiem nieźle nachmielona.

Trzecie miejsce przypadło Black Hope’owi z AleBrowaru – pierwszemu polskiemu Black IPA, które pokazało, że połączenie ciemnych słodów z amerykańskim chmielem daje ciekawe rezultaty. Już przy pierwszym kontakcie z „czarną nadzieją” wiedziałem, że będzie to jedno z moich ulubionych polskich piw.

A oto pełne wyniki:

1 Lwówek Belg 64
2 Pinta Viva La Vita 49
3 AleBrowar Black Hope 35
4 Komes Porter 19
5 Jabłonowo Altbier 16
6 Zawiercie Bursztynowe 16
7 AleBrowar Sweet Cow 14
8 Aecht Schlenkerla Rauchbier Märzen 9
9 Barcki Rauchbock 8
10 Tambor Klazar 14 1

—–
Wasz Kufelek 2012 to druga edycja corocznej zabawy organizowanej przez blog Mój Kufelek. Spośród piw zrecenzowanych w roku kalendarzowym wybieram dziesiątkę, która w sposób pozytywny zapadła mi w pamięci. Czytelnicy przez cały styczeń w sondzie umieszczonej na stronie wybierają piwo roku. W pierwszej edycji tytuł Wasz Kufelek 2011 – piwo roku wg czytelników Mojego Kufelka otrzymał Atak Chmielu z browaru Pinta.

4 komentarze

  • Anonymous

    Heh, ostatnio belga wylałem do zlewu. Może moja wina bo tydzień po terminie był. Trochę szkoda że w zestawieniu nie znalazło się najlepsze polskie piwo ever czyli RowingJack. Przyznam że zestawienie wyszło dość zaskakujące i nietypowe w porównaniu do innych. Przynajmniej tak mi się wydaje. Ale ciekawe.

  • Anonymous

    W końcu wygrało jakieś piwo, które jest po prostu smaczne i dostępne w sklepach, a nie blogowy freak, który w sklepach jest białym krukiem.

  • Anonymous

    chyba zwariowaliście…u mnie juz dwa razy musiałem wylać..i nie było przeterminowane!!! ostatnia warka jest koszmarna!!!!

  • Belg jest przyjemnym piwem, nie mniej miałbym wątpliwości co do tego, czy da się zestawiać stouty z altami bocki z ejlami itp. To trochę tak jak porównywać motoryzacje włoską,gdzie w jednym teście startuje ferrari, dostawcze ducato i powiedzmy lancia miejska. Nie wiem, czy ma to sens… Cieszy mnie, natomiast fakt, że Belg jest faktycznie dostępny i rozpoznawalny. Dobrze by było, gdyby efektem piwnej rewolucji w Polsce nie były tylko piwoteki dla smakoszy do których trzeba drałować przez całe miasto i wydać 10zł,żeby napić się jakiegoś „blogowego freaka” ale też marki, które dostępne są nacodzień nawet w zwykłym spożywczym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *