[Junak Ciemne] Na bezpiwiu i Junak piwo

Dziś ciekawostka – piwo z (i dla) hipermarketu Carrefour. Sprawa jest o tyle ciekawa, że nie jest to lager ani pils, a piwo ciemne.

JUNAK CIEMNE
Producent: Browary Łódzkie S.A.
Wyprodukowano dla: Carrefour Polska
Ekstrakt: 13,6%
Alkohol: 6,5%
Cena 2,69 zł

Na wstępie przepraszam za moją absencję w ostatnim czasie – na mojej drodze stanęła ostatnio „kontuzja” gardła przez którą musiałem stronić od napojów zimnych i gazowanych. Teraz jest już lepiej i mam nadzieję, że powrócę do w miarę możliwości regularnego pisania dla Was!

Dzisiejsza propozycja to piwo typowo hipermarketowe, produkowane przez Browar Łódź znany z m.in. z „biedronkowego hitu” o nazwie Sarmackie. Pamiętam jeszcze te dobre czasy, kiedy Junak lany był w butelki, jednak od jakiś dwóch lat próżno szukać tego trunku w szkle i nie mając wyboru musimy wybrać puszkę.

Piwa z „konserwy” podobno wcale się nie różnią smakiem od tych ze szkła, jednak ja chętniej wybieram te drugie. Kwestia przyzwyczajenia? A może coś co siedzi w podświadomości?

Ale dość tego gadania, przejdźmy do sedna. Puszka z Junakiem prezentuje się całkiem nieźle, chociaż trochę zbyt „prostacko”. Obecne są złote dekory, a w centralnym miejscu duży ptak. Dla łódzkiego browaru ogromny plus za podanie zawartości ekstraktu i składu (woda, słód jęczmienny i chmiel).

Po przelaniu do szklanki piwo jest koloru brązowo-brunatnego, pokrywa je niezbyt obfita, gruboziarnista piana, która bardzo szybko znika „do zera”. W smaku czuć, że pijemy piwo ciemne. Nie ma jakiś specjalnych szaleństw ale palone ziarno i delikatna goryczka są obecne. W stosunku do innych ciemnych trunków (choćby ostatnio testowanego Noteckiego Eire czy Czarnego Smoka) Junak mimo swoich 13,6% jest lurowaty. W życiu trzeba dostrzegać jednak plusy, a tym jest brak spirytusowego posmaku, który bardzo często towarzyszy piwom z supermarketów.

Ogólnie piwo jest średnie, ale można je wypić z przyjemnością. Plusem tego napitku jest dobra dostępność, zwłaszcza gdy mieszka się w pobliżu Carrefoura. Trochę dyskusyjna jest cena tego piwa, bo za 2,69 zł można kupić znacznie smaczniejsze piwo, jak choćby te dwa przytoczone w poprzednim akapicie, jednak by je znaleźć musimy udać się do sklepu specjalistycznego, a Junak jest pod ręką podczas codziennych zakupów.

3 komentarze

 • Anonymous

  Akurat teraz spożyłem
  Na zimno nie jest taki zły a piłem pierwszy raz ciemnego junaka
  Adrian90GT

 • Anonymous

  Również przed chwilą po raz pierwszy łyknąłem Junaka ciemnego, i przyznam, że nawet smaczne. Można polecić, jeżeli ktoś często chodzi do Carrefoura na zakupy.

 • rav

  „Ogólnie piwo jest średnie, ale można je wypić z przyjemnością.” no to srednie czy z przyjemnoscia? Wedlug mnie paskudne-moze dlatego, ze lubie ciemne piwa. Chocby kosztowalo 2zl-nigdy wiecej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *