[Атомная Прачечная] India Pale Ale z Atomowej Pralni

Lecimy dalej z przeglądem rosyjskiego kraftu – dziś „Atomowa Pralnia” czyli India Pale Ale z browaru Jaws, będącego protoplastą piwnej rewolucji na Uralu. Czy atomowe 101 IBU wypierze moje kubki smakowe?

Jaws Brewary powstał w 2008 roku w miejscowości Zariecznyj w obwodzie penzeńskim. Na stronie browaru możemy wyczytać, że jest to jeden z pierwszych rosyjskich browarów, który zdecydował się uwarzyć AIPA w Federacji Rosyjskiej, a ich „Atomowa Pralnia” była pierwszą IPĄ uwarzoną na Uralu.

Można by zapytać dlaczego atomowa i dlaczego pralnia? Wszystko ma swoje logiczne wytłumaczenie. Atomowe etykiety i nazwy piw z Jaws wiążą się z miastem z którego piwo pochodzi. W Zariecznyjnie zlokalizowana jest zamknięta strefa będąca pod zarządem Rosatomu – Rosyjskiej Państwowej Korporacji Energii Jądrowej. Przedsiębiorstwo o nazwie Старт (Start) wchodzące w skład kompleksu przemysłowego produkuje broń i elementy do budowy elektrowni jądrowych – stąd takie, a nie inne „klimaty” browaru. A pralnia? Po prostu, budynek w którym aktualnie znajduje się browar kiedyś służył jako pralnia.

Jaws Brewery Atomnaya PrachechnayaАтомная Прачечная
(Atomowa Pralnia)

Browar: Jaws Brewery
Ekstrakt: 16%
Alkohol: 7,2%
Goryczka: 101 IBU
Cena: 209 RUB (~11 zł)

Etykieta jak widać niebiesko-żółta, dosyć ciekawa koncepcja z bębnem atomowej pralki w środku? Na kontrze standardowy zestaw informacji i oczywiście data butelkowania, w tym przypadku 17 listopada 2015 czyli piwo w butelce siedzi niespełna dwa miesiące.

W zasypie znajdziemy tylko dwa słody: Pilzneński i Caramunich, za to chmieli jest aż 5: Summit, Cascade, Simcoe, Amarillo oraz Citra. Zalecana temperatura serwowania 6-8 stopni i w takiej piwo nalewam do szklanki.

Jaws Brewery Atomnaya Prachechnaya IPA

Ciemnio-pomarańczowe, wpadające w delikatną miedź piwo nalewa się z obfitą, gęstą białą pianą. W aromacie rządzą cytrusy z grapefruitem na czele, zapach jest bardzo intensywny i przyjemny.

W smaku jak można się domyślić dominuje intensywna goryczka, która na dłuższą chwilę pozostaje w ustach. 101 IBU jest jednak kontrowane słodkimi owocowymi nutami owoców tropikalnych i pozostającym na drugim planie delikatnym muśnięciem karmelu. Piwo raczej z tych wytrawnych, doskonale orzeźwiające, przy tym woltażu może być zdradliwe.

Świetne American India Pale Ale, tyle!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *