Dubbel Cieszyński – premiera Grand Champion Birofilia 2014 tuż, tuż!

Czy 6 grudnia jest już wpisany do kalendarza „na czerwono”? U wielu „piwnych świrów” na pewno! Kolejny rok z rzędu czekamy nie tylko na Świętego Mikołaja, ale także premierę piwa uwarzonego wg zwycięskiej receptury wybranej w największym polskim konkursie piw domowych.

Piwa z serii Grand Champion Birofilia to już tradycja. Do tej pory w niewielkim cieszyńskim browarze należącym do Grupy Żywiec powstało już pięć różnych stylów uwarzonych pod nadzorem czołowych polskich piwowarów domowych. Pierwszy w 2009 roku był Koźlak Dubeltowy wg receptury Jana Krysiaka. Rok później mogliśmy spróbować Belgian Pale Ale autorstwa Doroty Chrapek. W 2011 swoim zwycięskim Kölschem częstował Jan Szała. W 2012 na Rauchbocka przygotował Andrzej Miller, a w ubiegłym roku aromat amerykańskich chmieli wyłaniał się z odkapslowywanych butelek Brackiego Imperial IPA wg receptury Czesława Dziełaka.

Grand Champion Birofilia 2014 - Cieszyński Dubbel

Tegoroczny Grand Champion będzie wyjątkowy. A to za sprawą piwowara, który po raz drugi z rzędu mógł wejść ze swoją recepturą do cieszyńskiego browaru. Przepustką oczywiście był czerwcowy Konkurs Piw Domowych w Żywcu, gdzie o miano najlepszego w 10 kategoriach walczyło aż 750 piw domowych. Wygrał ponownie Czesław Dziełak, który tym razem „wymiótł” konkurencję belgijskim dubblem.

W składzie zwycięskiego piwa znajdziemy słody: pilzneński, pale ale, pszeniczny jasny, abbey, special B, carafa I special; syrop kandyzowany ciemny oraz chmiel w dwóch odmianach: Magnum i Saaz.

Sam styl wywodzi się ze średniowiecznych, belgijskich klasztorów. Z definicji dubbel jest piwem dość mocnym o czerwono-bordowym kolorze. W aromacie bez problemu powinniśmy doszukać się nut karmelu, czekolady, suszonych owoców i charakterystycznych dla większości piw belgijskich przypraw. W smaku możemy oczekiwać owocowej słodyczy i dość wysokiej pełni.

Cieszyński Dubbel według receptury Czesława Dziełaka w sprzedaży pojawi się 6 grudnia, punktualnie o godzinie 18:00. Do tego czasu smak nowego piwa ma pozostawać tajemnicą. Grupa Żywiec zapewnia, że dołoży wszelkich starań, żeby Champion nie wpadł w niepowołane ręce przed tym terminem 😉

Cieszyński Dubbel

Rzecz jasna, jak nowy Grand Champion to i kolejne szkło do kolekcji. W tym roku do „upolowania” jest dedykowany goblet czyli solidny kielich typowy dla wielu piw belgijskich.

Cieszyńskiego Dubbla będzie można nabyć w sieci Tesco oraz „dobrych sklepach piwnych”. Oficjalna premiera i „odszpuntowanie” pierwszej beczki przez samego Czesława odbędzie się w warszawskim Cocktail Barze „Sketch” (plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 9). Oprócz samego piwa kucharze przygotują przekąski, które doskonale pasują do ciemnego, esencjonalnego dubbla.

W tym roku będę przypatrywał się temu wydarzeniu z bliska, do czego i Was serdecznie zapraszam! To co, spotykamy się 6 grudnia w Sketchu?

ZOBACZ TEŻ: Grand Champion Birofilia 2014 polał się w Sketchu! – relacja z imprezy.

Artykuł przygotowany w ramach współpracy
z Grupą Żywiec – sponsorem Festiwalu Birofilia.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *