[Starobrno Černé] Niesłodkie ciemne piwo z Czech

Dziś kolejne piwo zza południowej granicy. Tym razem lekkie, ciemne i co najważniejsze całkiem przyzoite:

STAROBRNO ČERNÉ
Producent: Heineken CR
Alkohol: 3,8%
Pojemność: 0,5 l

Jeszcze całkiem niedawno standardem czeskim było, że browar produkował „dziesiątkę”, „dwunastkę” i ciemne. Niestety coraz częściej tych ostatnich na półkach sklepowych brakuje, nawet jeśli są produkowane – tak bardzo często jest z ciemnym Kozlem czy Krakonoszem.

Swojego „ciemniaka” ma też Starobrno, marka należąca do Heinekena. Według etykiety piwo produkowane jest w Kruszowicach. Starobrno Černé to piwo lekkie po zawartości alkoholu na poziomie 3,8% można wnioskować, że to „desitka”.

Opakowanie niestety jak przystało na koncern musi być udziwnione. Butelka nie jest typowa dla czeskich piw, jest za to smukła i zielona – mam nadzieję, że przez to nie będę jednak miał problemów z oddaniem jej w marketowym automacie na opakowania zwrotne (jakby ktoś nie wiedział to w Czechach automaty do przyjmowania butelek zwrotnych są bardzo popularne i nie patrzą one ani na paragon ani na etykietę, a jedynie na krój butelki).

Etykiety na Starobrnie dość ładne, dominuje brąz, w oczy rzucają się także złocenia. Całość połyskuje, jakby była „pociągnięta” lakierem. Na kontrze krótkie „bajanie” o tradycjach piwowarskich i skład napisany tak małymi literkami, że do przeczytania trzeba użyć lupy. Dedykowany kapsel jest całkiem ładny.

Otwieram i przelewam do szklanicy. Oczom moim ukazuje się ciecz o kolorze bardzo dojrzałej wiśni. Zapach mało intensywny, da się wyczuć nuty przypalane i kawowe. Na pochwałę zasługuje piana, bardzo ładna, kremowa i co najważniejsze utrzymuje się przez jakiś czas.

Biorę pierwszy łyk i muszę przyznać, że nie jest źle. Piwo nie jest słodkie, raczej wytrawne. Dominuje smak palonego słodu. Pije się je całkiem przyjemnie, w gorący dzień dobrze zgasiło pragnienie. Jak na „dziesiątkę” jest odpowiednio treściwe, nie czuje się wodnistości.

Starobrno Černé to całkiem przyzwoite ciemne piwo. Może nie wyróżnia się czymś specjalnym, ale da się wypić i to z przyjemnością. Jeśli ktoś lubuje się w ciemnych, lekkich, niesłodkich piwach to mogę polecić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *