[Krušovice Černé] Niesłodkie, trochę wodniste ciemne piwo

No to kontynuujemy piwną wycieczkę po Czechach. Dziś kolejne ciemne, lekkie piwo tym razem z królewskiego browaru w Krušovicach.

KRUŠOVICE ČERNÉ
Producent: Heineken CR
Alkohol: 3,8%

Krušovice to niewielka czeska miejscowość oddalona od Pragi o jakieś 50 km. Piwo produkowane w tamtejszym browarze nie ma jednak charakteru lokalnego i można jest spotkać w różnych zakątkach kraju.

Butelka ciemnych Kruszowic prezentuje się szlachetnie. Etykiety utrzymane w złoto-czarnej kolorystyce zdobi czerwona wstęga z nazwą piwa. Jest też korona podkreślająca „królewski” charakter piwa. Szyjka butelki i kapsel pokryte są czarnym „złotkiem-sreberkiem”.

„Pssyt” i zaczynamy degustację. W zapachu czuje się przede wszystkim palony słód i delikatne nuty karmelowe. Przy przelewaniu do szklanki robi się dużo piany i tzw. efekt kaskadowy. Gdy „pieniste” atrakcje ustaną na powierzchni pozostaje dość obfity, mocno podziurawiony kożuch.

Napój jest bardzo ciemny, nazwa „czarne” nie jest tu od przysłowiowej parady. W smaku dominuje palony słód, obecne jest też trochę kawy. Piwo raczej nie przypadnie do gustu tym, którzy od ciemnych piw wymagają słodyczy – tu jej nie ma wcale. Piwu brakuje treściwości, przez co sprawia wrażenie rozwodnionego.

Pewnie już nie raz pisałem, że lubię czeskie ciemne dziesiątki, ale tylko te z charakterem. Krušovice Černé przez swoją wodnistość ten charakter zatraciły. Piwo jak najbardziej da się wypić, ale gdy mam wybór dużo chętniej sięgam po ciemnego Krakonosza.

Portery bałtyckie nie tylko z browarów regionalnych Porter bałtycki z browaru rzemieślniczego to na polskim rynku rzadki widok. "Piwowarski skarb Polski" to raczej domena browarów średnich, a maluchy chętniej wybierają nieco bardziej hipsterską opcję c...
Bohater czeskiej kreskówki na piwie z polskiego lasu My mieliśmy Reksia, a Czesi Krecika. Można w sumie powiedzieć, że do dziś mają. Bohater kreskówki Zdenka Milera to wciąż jedna z popularniejszych pamiątek, jakie możemy dostać w Pradze. Nie kojarzę je...
Stout z owocowymi płatkami Wiśnia, gruszka, whisky okraszone czekoladowością solidnego wyspiarskiego stoutu - na taki pomysł wpadł piwowar powstałego na przełomie 2015 i 2016 roku Browaru Hopkins. Historia jakich wiele, trze...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *