[Tambor Klazar Sváteční 14] Browaru Tambor pyszna półciemna 14-stka na święta!

Drugim piwem z mojego „wielkanocnego koszyczka” jest półciemna „czternastka” Browaru Tambor z Dvoru Králové. Jak mniemam piwo wypuszczane jest na też na Boże Narodzenie.

Tambor Klazar Sváteční 14
Browar: Pivovar Tambor
Producent: EPOS CZ
Ekstrakt: 14%
Alkohol: 5,8%
Cena: ~4 zł

Miejscowość Dvůr Králové w której znajduje się browar Tambor położona jest niecałe 40 km od polsko-czeskiej granicy w Lubawce. Niestety wyrobów tego browaru jakoś nigdy nie udało mi się namierzyć podczas wycieczek do naszych południowych sąsiadów. Piwo więc musiałem kupić z „rodzimej dystrybucji”.

Etykieta świątecznej czternastki jest mało świąteczna. W centrum bębniarz z bębenkiem oraz marka. O tym, że mamy do czynienia z piwem świątecznym informuje jedynie malutki napis „sváteční”, brak tu pisanek, zajączków czy innych wielkanocnych ozdobników.

Świąteczny, półciemny Tambor ma przepiękną rubinowo-miedzianą barwę. Podczas nalewania pokrywa się ładną pianą, która redukuje się powoli pozostawiając centymetrową warstwę na powierzchni. W zapachu dominuje słód i karmel.

Smakowo świąteczna „czternastka” od Tambora zachwyca głębią smaku. Ton dyktuje przyjemny smak kwiatowo-karmelowy uzupełniony nutą chlebową. Po przełknięciu na języku pozostaje delikatna goryczkowa cierpkość podobna do tej ze smaku orzecha włoskiego.

Tambor Klazar Sváteční 14 to prawdziwie świąteczne piwo o głębokim smaku, godne polecenia. Na świąteczny stół wystawiając to co najlepsze nie możemy zapomnieć o świątecznym Tamborze. Mój pierwszy kontakt z wyrobem Pivovaru Tambor jest na tyle pozytywny, że podczas kolejnej wizyty w Czechach będę rozglądał się za piwem z bębniarzem na etykiecie. 

Kończąc dzisiejszą notkę chciałbym życzyć Wam, drodzy piwosze zdrowych, bezstresowych i wesołych Świąt spędzonych w miłej atmosferze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *