[Master Mocne] Kolejna dobra propozycja browaru Witnica

Po niezwykle udanej degustacji Mastera Pils dziś przystępuję do spróbowania mocniejszej odmiany tego piwa. Sprawdziłem w okolicznych sklepach Żabka, faktycznie piwo tam jest dostępne, a ostatnio nawet wisi na plakatach jako „promocja”.

MASTER MOCNE
Producent: Browar Witnica
Alkohol: 6,2%
Opakowanie: „bączek” 0.33l
Cena: 1,69 zł

Gdy pośród Tyskich, zimnych Lechów i Żubrów zobaczyłem na półce sklepowej mocnego Mastera z ceną 1,69 zł pomyślałem sobie, że to piwo dla przysłowiowego „żula” – mocne, bez smaku tylko po to żeby „dawało w pałę”. Moje zdanie nieco zmieniło się gdy zacząłem czytać etykietę i wyczytałem, iż producentem tego piwa jest Browar Witnica, który jak już zapewne wielokrotnie wspominałem bardzo cenię.

Moja opinia o marce Master na dobre zmieniła się po degustacji świetnego pilsa – uznałem, że jest to chyba jedna z lepszych, jak nie najlepsza propozycja biorąc pod uwagę wskaźnik jakość/cena. Dziś kolejny sprawdzian marki Master.

Master Mocne podobnie jak „słabszy” brat zamknięte jest w bączku o pojemności 0,33l i posiada całkiem ładną czarno-złoto-białą etykietę. Jak już wspominałem przy opisie wersji pils złote literki trudno czyta się w ostrym świetle. Ogromny minus dla designerów za czarny kapsel, który jest po prostu brzydki! Przymiotnik „mocne” w nazwie piwa jest raczej użyty trochę nad wyrost, bo 6% alkoholu to mają masowe piwa, które uznawane są za „nie-strongi”, no cóż ale marketingowcy zapewne uznali, że piwo mocne będzie miało większy zbyt.

Otwieram i co czuję? Master Mocne ma bardzo przyjemny, mocno słodowy zapach kojarzący się z zapachem porządniej piwiarni. Po przelaniu do szklanki na złocistej cieczy pojawia się gęsta, bardzo ładna piana, która dość długo utrzymuje się na powierzchni pozostawiając po sobie ślad na ściankach pokalu.

W smaku bardziej aromatyczne od Mastera Pils, znacznie lepiej wyczuwalna jest chmielowa goryczka, która dominuje w tym piwie. Z głębi przebijają bardzo ciekawe smaki, coś jakby owocowe. Obecny jest też przyjemny, lekko słodkawy posmak znany z Lubuskiego, ogólnie Master Mocne jest bardzo podobne do Lubuskiego. Niestety nie mam akurat pod ręką tego napitku, jednak pochodzenie Mastera (Browar Witnica) może sugerować, że receptury obu piw mogą być bardzo podobne.

Kolejny Master i znów zadowolenie ze smaku i zapachu tego piwa. Mogę powiedzieć tylko tyle, że zarówno Master Pils, jak i Mocne prawdopodobnie często będą gościły w moim kufelku, a i Wam szczerze polecam!

***
Od czerwca 2011 piwo Master Mocny z Witnicy dostępne jest pod nową nazwą – Staromiejskie Piwo Mocne. Marką Master sygnowany jest teraz produkt Zakładów Piwowarskich w Głubczycach.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *