[Konrad Svetlé Výčepní] Treściwość jak na dziesiątkę ponadprzeciętna!

Słyszeliście kiedyś opinię o tym, że czeskie piwa są słabe? Prawda, są i takie. Opinie te tyczą się zazwyczaj wciąż jeszcze popularnych u naszych południowych sąsiadów piw o dziesięcioprocentowej zawartości ekstraktu. Warto jednak zadać sobie pytanie czy „słabsze” piwa są faktycznie słabe?

KONRAD SVETLÉ VÝČEPNÍ
Browar: Konrad Liberec-Vratislavice
Producent: HOLS a.s.
Ekstrakt: 10 %
Alkohol: 4,0 %

 Za przykład typowej czeskiej dziesiątki dziś posłuży nam Konrad Svetlé Výčepní. Już na wstępie muszę zapowiedzieć, że po świetnej jedenastce poprzeczka dla każdego kolejnego Konrada zawieszona jest bardzo wysoko.

O opakowaniu będzie niewiele, typowe dla Konradów z tym, że etykieta w kolorze srebrnym. Na przedniej etykiecie tym razem nie mamy zaznaczonej zawartości ekstraktu a jedynie informację Svetlé Výčepní. O tym, do czynienia mamy z dziesiątką dowiadujemy się jedynie z małej nalepki na szyjce.

Piwo ma dość intensywny chmielowo-słodowy zapach, nalewa się z czapą ładnej piany, która utrzymuje się przed ładnych kilka minut.

W smaku dziesiątka od Konrada jest wyraźnie chmielowa, dobrze skomponowana ze słodową bazą piwa. Piwo jest lekkie ale nie ma mowy o żadnej wodnistości.

Piwa svetlé výčepní w Czechach są uznawane za dodatek do rozmów prowadzonych w czeskich gospodach. Samo piwo nie jest w tej sytuacji najważniejsze. Niemniej jednak czescy piwowarzy z Liberca dołożyli starań by dodatek do biesiadowania był dodatkiem przyjemnym. „Dziesiątkę” z Vratislavic oceniam bardzo pozytywnie i chętnie napiłbym się jej podczas wizyty w czeskiej gospodzie.

Wakacyjna propozycja od Żywca Żywiec po raz kolejny udowadnia, że wielkie browary też biorą udział w piwnej rewolucji. Choć w oryginalności i wyrazistości z pewnością kraftów nigdy nie dogonią, to nie można im odmówić tego, że (ch...
Piwo owocowe nie musi być masakrycznie słodkie Zawsze wpadali do pubu o tej samej porze. Siadali przy swoim ulubionym stoliku, tym pod ścianą, pod zegarem. Janusz zamawiał kufel jasnego, a dla Grażyny małe, z sokiem malinowym. I dziś zajmiemy się ...
Gose czyli piwa z solą Gose czyli historyczne niemieckie piwo z solą - do niedawna traktowane było jako ciężka do zdobycia ciekawostka. Dziś za sprawą Browaru Piwoteka możemy spróbować Zacnego Zalcmana, który jest krajową i...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *