Categories: piwne recenzje

[AleBrowar Sweet Cow] Piwo z mlekiem?

Połączenie kawy z mlekiem nikogo nie dziwi, a co powiecie na „piwo z mlekiem”? Taki miks w mlecznym stoucie o wdzięcznej nazwie Sweet Cow zaserwowali nam trzej panowie z AleBrowaru.

SWEET COW
Styl: Milk Stout
Producent: AleBrowar
Browar: Gościszewo
Ekstrakt: 12%
Alkohol: 5 %
Cena: 6,80 zł

Po udanym debiucie AleBrowar poszedł „w kolejne” style i zaproponował nam Milk Stout’a, Amber Ale, a ostatnio piwo dyniowe. Dziś kilka słów o słodszej stronie stout’a.

AleBrowar nie byłby AleBrowarem gdyby nie humorystyczna etykieta przedstawiająca bohatera powiązanego ze stylem. W przypadku sweet, a właściwie milk stout’a jest to „Pan Krowa”. Etykiety tym razem utrzymane w różowo-czarnej tonacji, a na kontrze krótka opowieść:

Nie daj się zwieść kolegom z baru, krowie placki nie powstają w cukierni. Jeśli pragniesz w życiu więcej słodyczy, spraw sobie stout’a z odrobiną laktozy. Mleczno-kawowe aromaty w tym ciemnym piwie rozmiękczą nawet największych twardzieli.

Jak na porządny browar przystało jest też pełny skład, a w nim: słody: pale ale, pszeniczny, wiedeński, Carapils®, Carafa®, palony jęczmień, płatki owsiane; chmiele: Challenger, Fuggles; drożdże S-04 oraz laktoza. Choć nie znamy proporcji to dobry zwyczaj (nie wiem czy jakiś przepis prawny też) nakazuje by składniki podawać w kolejności zgodnej z udziałem procentowym w produkcie – także jakby ktoś chciał wykorzystać w domowych warunkach ma się na czym wzorować. Możliwe, że tym kimś za jakiś czas będę ja 😉

Tyle słowem wstępu, a teraz czas sprawdzić co do zaoferowania ma „Słodka Krowa”?

Sweet Cow nalewa się ze średnio-obfitą, kremową pianą. Piwo jest czarne i nieprzejrzyste, a na dnie butelki osiada trochę drożdży. W zapachu dominuje paloność, która uzupełnia odrobina karmelu.

Przy pierwszym spotkaniu z „krówką” spodziewałem się ekstremalnej słodyczy, wszak to milk stout w niektórych kręgach zwany sweet stout’em. A tu przesadnej słodkości nie ma. Słodkość pochodząca od laktozy nie jest zbyt intensywna i działa łagodząco na tradycyjne „przypalane” stout’owe smaki, zwłaszcza na finiszu. Wszystko to doprawione odpowiednią, nie za niską, nie za wysoką goryczką sprawia, że piwo pije się z przyjemnością. Średnio-niskie wysycenie idealnie pasuje do całości kompozycji.

Podsumowując Sweet Cow to bardzo przyjemny stout, złagodzony delikatną słodyczą – piwo raczej deserowe, ale jakby ktoś chciał spędzić wieczór przy kilku szklankach „Krówki” to też się nie zasłodzi na śmierć.

Bartosz Senderek

Jestem gościem dla którego piwo to coś więcej niż alkohol! Parę lat temu piwo stało się ważnym elementem mojego życia. W pewnym momencie zauważyłem, że czteropak popularnego jasnego pełnego przestał mnie bawić. Zacząłem szukać czegoś ciekawszego i tak trafiłem na barwny świat piwa innego niż to z telewizyjnych reklam!

View Comments

  • Zastanawiam się czy chłopaki z AleBrowaru powtórzą kiedykolwiek warzenie Sweet Cow-a. Bo raczej szturmu na te piwo nie było tak jak choćby w przypadku Black Hope.

  • ja również spodziewałem się słodkiego piwa a tymczasem Sweet Cow było tylko nieznacznie lekko słodkie.nadal dominującą stroną była paloność.

  • Obecnie pijecie trzecią warkę Sweet Cow :) więc już powstało go więcej niż Black Hope, laktozy zaś było 100 kg na warkę.

Share
Published by
Bartosz Senderek

Recent Posts

[Profesja Pilot] Niskoalkoholowe piwo APA – idealne gdy procenty są zbędne

Pilot z Browaru Profesja to idealne piwo, gdy chodzi o smak, a procenty są zbędne.…

6 kwietnia 2020

Winnica Niemczańska. Tak się robi wino na Dolnym Śląsku

Winnice z Dolnego Śląska zdobywają serca miłośników wina. Winnica Niemczańska z oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów…

18 marca 2020

Czy piwosz może szczerze pokochać wino? Historia w trzech aktach

Legenda głosi, że piwowarzy i winiarze żyją ze sobą jak pies z kotem. Sporo w…

17 lutego 2020

Ile promili ma się po piwie kraftowym?

Zastanawialiście się kiedyś ile promili ma się po wypiciu jednego piwa AIPA? Zawartość alkoholu w…

2 lutego 2020

Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa i Warsztaty Piwowarskie 2018 [WIDEO]

Podobnie, jak przez ostatnie 8 lat, tak i w tym roku nie mogłem odpuścić udziału…

10 czerwca 2018

[Birell Belgian Wit] Bezalkoholowy witbier, czy to ma sens?

Niektórzy twierdzą, że piwem bezalkoholowym można się struć. Inni, że picie takiego jest kompletnie bez…

6 czerwca 2018