Categories: piwne recenzje

[Brackie Pale Ale Belgijskie] Z domowego browaru na półki sklepowe

Witam w Nowym Roku i na wstępie życzę by 2011 był dla Was rokiem miodem i piwem płynącym. Dziś z okazji święta w Moim Kufelku wylądowało piwa na „niecodzienne” okazje. Laureat Grand Champion Birofilia 2010, limitowana edycja:

BRACKIE PALE ALE BELGIJSKIE
Browar: Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie
Producent: Grupa Żywiec
Receptura: Dorota Chrapek
Ekstrakt: 13%
Alkohol: 5%
Cena: ok. 5-6 zł

Brackie Pale Ale Belgijskie z browaru w Cieszynie to limitowana edycja zwycięscy festiwalu Birofilia 2010, który odbył się w sierpniu w Żywcu. Najwyższą nagrodę w kategorii piw domowych wywalczyła pani Dorota Chrapek i jej Pale Ale, w nagrodę Grupa Żywiec w Cieszyńskim browarze uwarzyła to piwo dla szerszego grona piwoszy. Do wybranych sklepów w całej Polsce trunek ten trafił 6 grudnia 2010.

Butelka Brackiego Pale Ale wygląda bardzo ładnie. Kolorystyka etykiet utrzymana jest w złocisto-zielonych barwach, bardzo połyskliwa. W centralnym miejscu znajduje się napis „Pale Ale belgijskie”, poniżej podpis autorki i informacja „Grand Champion Birofilia 2010”. Z tyłu dość szczegółowy opis ze składem włącznie.

Do produkcji piwa użyto czterech słodów: pale ale, monachijskiego, abbey i carabelge. Nad całym procesem produkcyjnym czuwała autorka receptury, która dbała by piwo stworzone było z tych samych składników co w jej zaciszu domowym.

Butelka bezzwrotna o pojemności 0,5l zamknięta jest okazjonalnym kapslem na którym znajduje się logo Festiwalu Birofilia oraz informacja o tym, że napój uzyskał nagrodę Grand Champion.

Delikatnie otwieram, by nie zniszczyć kapsa i rozpoczynam degustację! Po przelaniu do szklanki piwo pokryło się bardzo ładną gęstą pianą, która towarzyszyła mi do ostatniego łyku. Kolor trunku również cieszy oko – ciemno bursztynowy, albo nawet herbaciany. Brackie Pale Ale cieszy również nos, pachnie bardzo ładnie zapachem którego nie potrafię zdefiniować.

W smaku dość oryginalne, lekko kwaskowate, coś jakby posmak owocowy z bardzo przyjemnymi słodko-gorzkimi nutami smakowymi. Owocowa kwasowość nasila się wraz z upływającym czasem, a po degustacji w ustach pozostaje goryczkowy posmak.

Brackie Pale Ale Belgijskie to coś wspaniałego. Piwo bardzo ciekawe i nieszablonowe. Duże podziękowania należą się autorce receptury, ale jeszcze większe Grupie Żywiec, dzięki której wyrób ten mógł trafić do tak szerokiego grona konsumentów.

Bartosz Senderek

Jestem gościem dla którego piwo to coś więcej niż alkohol! Parę lat temu piwo stało się ważnym elementem mojego życia. W pewnym momencie zauważyłem, że czteropak popularnego jasnego pełnego przestał mnie bawić. Zacząłem szukać czegoś ciekawszego i tak trafiłem na barwny świat piwa innego niż to z telewizyjnych reklam!

View Comments

Share
Published by
Bartosz Senderek

Recent Posts

[Profesja Pilot] Niskoalkoholowe piwo APA – idealne gdy procenty są zbędne

Pilot z Browaru Profesja to idealne piwo, gdy chodzi o smak, a procenty są zbędne.…

6 kwietnia 2020

Winnica Niemczańska. Tak się robi wino na Dolnym Śląsku

Winnice z Dolnego Śląska zdobywają serca miłośników wina. Winnica Niemczańska z oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów…

18 marca 2020

Czy piwosz może szczerze pokochać wino? Historia w trzech aktach

Legenda głosi, że piwowarzy i winiarze żyją ze sobą jak pies z kotem. Sporo w…

17 lutego 2020

Ile promili ma się po piwie kraftowym?

Zastanawialiście się kiedyś ile promili ma się po wypiciu jednego piwa AIPA? Zawartość alkoholu w…

2 lutego 2020

Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa i Warsztaty Piwowarskie 2018 [WIDEO]

Podobnie, jak przez ostatnie 8 lat, tak i w tym roku nie mogłem odpuścić udziału…

10 czerwca 2018

[Birell Belgian Wit] Bezalkoholowy witbier, czy to ma sens?

Niektórzy twierdzą, że piwem bezalkoholowym można się struć. Inni, że picie takiego jest kompletnie bez…

6 czerwca 2018