[Brackie Pale Ale Belgijskie] Z domowego browaru na półki sklepowe

Witam w Nowym Roku i na wstępie życzę by 2011 był dla Was rokiem miodem i piwem płynącym. Dziś z okazji święta w Moim Kufelku wylądowało piwa na „niecodzienne” okazje. Laureat Grand Champion Birofilia 2010, limitowana edycja:

BRACKIE PALE ALE BELGIJSKIE
Browar: Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie
Producent: Grupa Żywiec
Receptura: Dorota Chrapek
Ekstrakt: 13%
Alkohol: 5%
Cena: ok. 5-6 zł

Brackie Pale Ale Belgijskie z browaru w Cieszynie to limitowana edycja zwycięscy festiwalu Birofilia 2010, który odbył się w sierpniu w Żywcu. Najwyższą nagrodę w kategorii piw domowych wywalczyła pani Dorota Chrapek i jej Pale Ale, w nagrodę Grupa Żywiec w Cieszyńskim browarze uwarzyła to piwo dla szerszego grona piwoszy. Do wybranych sklepów w całej Polsce trunek ten trafił 6 grudnia 2010.

Butelka Brackiego Pale Ale wygląda bardzo ładnie. Kolorystyka etykiet utrzymana jest w złocisto-zielonych barwach, bardzo połyskliwa. W centralnym miejscu znajduje się napis „Pale Ale belgijskie”, poniżej podpis autorki i informacja „Grand Champion Birofilia 2010”. Z tyłu dość szczegółowy opis ze składem włącznie.

Do produkcji piwa użyto czterech słodów: pale ale, monachijskiego, abbey i carabelge. Nad całym procesem produkcyjnym czuwała autorka receptury, która dbała by piwo stworzone było z tych samych składników co w jej zaciszu domowym.

Butelka bezzwrotna o pojemności 0,5l zamknięta jest okazjonalnym kapslem na którym znajduje się logo Festiwalu Birofilia oraz informacja o tym, że napój uzyskał nagrodę Grand Champion.

Delikatnie otwieram, by nie zniszczyć kapsa i rozpoczynam degustację! Po przelaniu do szklanki piwo pokryło się bardzo ładną gęstą pianą, która towarzyszyła mi do ostatniego łyku. Kolor trunku również cieszy oko – ciemno bursztynowy, albo nawet herbaciany. Brackie Pale Ale cieszy również nos, pachnie bardzo ładnie zapachem którego nie potrafię zdefiniować.

W smaku dość oryginalne, lekko kwaskowate, coś jakby posmak owocowy z bardzo przyjemnymi słodko-gorzkimi nutami smakowymi. Owocowa kwasowość nasila się wraz z upływającym czasem, a po degustacji w ustach pozostaje goryczkowy posmak.

Brackie Pale Ale Belgijskie to coś wspaniałego. Piwo bardzo ciekawe i nieszablonowe. Duże podziękowania należą się autorce receptury, ale jeszcze większe Grupie Żywiec, dzięki której wyrób ten mógł trafić do tak szerokiego grona konsumentów.

Wakacyjna propozycja od Żywca Żywiec po raz kolejny udowadnia, że wielkie browary też biorą udział w piwnej rewolucji. Choć w oryginalności i wyrazistości z pewnością kraftów nigdy nie dogonią, to nie można im odmówić tego, że (ch...
Bohater czeskiej kreskówki na piwie z polskiego lasu My mieliśmy Reksia, a Czesi Krecika. Można w sumie powiedzieć, że do dziś mają. Bohater kreskówki Zdenka Milera to wciąż jedna z popularniejszych pamiątek, jakie możemy dostać w Pradze. Nie kojarzę je...
Banan ponad wszystko! Co tam Panie słychać na wschodzie? Tym trochę bliższym, niż wschodni "wielki brat", rzecz jasna. Mowa o wschodnich częściach Polski czyli Zamościu. Sprawdźmy, jak bądź, co bądź restauracyjny Browar Za...

Komentarz [1]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *