[Opat Světlé výčepní 3,8%] Lekkie, jasne, mało goryczkowe

Dziś powracam do dobrze znanej na moim blogu tradycji zachwycania się czeskimi piwami o niskiej zawartości alkoholu. Propozycja „na niedzielę” przyjechała do mnie z Broumova nieopodal granicy czesko-polskiej.

Opat Světlé výčepní pivo 3,8%
Alkohol: 3,8%
Producent: Pivovar Broumov
Cena: ok. ~9 Kč

Piwo Opat to marka flagowa marka Browaru w Broumovie. Napitki z zakonnikiem trzymającym kufel w garści można zakupić wyłącznie w Broumovie i jego okolicach (na inne rynki produkowane są inne marki np. Novic i Podorlický Rampuš).

Przy okazji dzisiejszej degustacji udało mi się z głębin kuchennej szafki wygrzebać firmowy kufel zakupiony w przy browarnym sklepie już dobrych kilka lat temu. Browar w Broumovie w ostatnim czasie jeszcze bardziej otworzył się na turystów (głównie z Polski). Udostępniona została możliwość jego zwiedzenia, a po uprzednim zawiadomieniu możliwe jest nawet zwiedzanie browaru z przewodnikiem mówiącym po Polsku.

Przechodząc do rzeczy dziś opiszę wam najsłabszą wersję Opata, ale żeby nie było najsłabszą pod względem ilości alkoholu, a nie jakości. Piwo svetle vycepni zamknięte jest w typowej dla czeskich lokalnych piw butelce NRW. Na brązowo-bordowej naklejce widnieje uśmiechnięty Opat dzierżący w ręce kufel. Nieapetycznie prezentuje się kapsel – goły jak na oranżadzie. No ale nie „kapsel zdobi piwo” a jego walory smakowe i zapachowe.

Piwo ma kolor jasno złocisty i nie jest całkowicie klarowne, z początku myślałem, że może się popsuło (nie miało prawa stało w ciemnym miejscu, a jego data ważności to 11 marca), ale w smaku jest ok. pachnie bardzo ciekawie, świeżo i słodowo. Po przelaniu do kufla pokryła je spora czapa gęsto podziurawionej piany, która utrzymała się zaledwie przez chwilę pozostawiając „niemrawe” ślady na ściankach.

W smaku piwo to wypada całkiem przyjemnie, świeże z dobrze wyczuwalnym aromatem słodowym i prawie wcale nie wyczuwalnym chmielem – raczej chyba nie przypadnie do gustu miłośnikom „chmielaków”. Prawie niewyczuwalny to nie znaczy, że go nie ma wcale – po przełknięciu pozostaje trochę goryczki na języku. Dużym plusem tego trunku jest całkowicie niewyczuwalny alkohol Ale w przypadku zawartości 3,8% chyba nie może być inaczej. Spożywa się bardzo przyjemnie do ostatniej kropli.

Trzeba by jakieś podsumowanie jeszcze dopisać. Ogólnie piwo jest dobre, przynajmniej mi smakuje i polecam je każdemu kto ma ochotę na coś lekkiego i mało goryczkowego.

Bartosz Senderek

Jestem gościem dla którego piwo to coś więcej niż alkohol! Parę lat temu piwo stało się ważnym elementem mojego życia. W pewnym momencie zauważyłem, że czteropak popularnego jasnego pełnego przestał mnie bawić. Zacząłem szukać czegoś ciekawszego i tak trafiłem na barwny świat piwa innego niż to z telewizyjnych reklam!

View Comments

Share
Published by
Bartosz Senderek

Recent Posts

[Profesja Pilot] Niskoalkoholowe piwo APA – idealne gdy procenty są zbędne

Pilot z Browaru Profesja to idealne piwo, gdy chodzi o smak, a procenty są zbędne.…

6 kwietnia 2020

Winnica Niemczańska. Tak się robi wino na Dolnym Śląsku

Winnice z Dolnego Śląska zdobywają serca miłośników wina. Winnica Niemczańska z oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów…

18 marca 2020

Czy piwosz może szczerze pokochać wino? Historia w trzech aktach

Legenda głosi, że piwowarzy i winiarze żyją ze sobą jak pies z kotem. Sporo w…

17 lutego 2020

Ile promili ma się po piwie kraftowym?

Zastanawialiście się kiedyś ile promili ma się po wypiciu jednego piwa AIPA? Zawartość alkoholu w…

2 lutego 2020

Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa i Warsztaty Piwowarskie 2018 [WIDEO]

Podobnie, jak przez ostatnie 8 lat, tak i w tym roku nie mogłem odpuścić udziału…

10 czerwca 2018

[Birell Belgian Wit] Bezalkoholowy witbier, czy to ma sens?

Niektórzy twierdzą, że piwem bezalkoholowym można się struć. Inni, że picie takiego jest kompletnie bez…

6 czerwca 2018