[Weissbier] Piwo pszeniczne z Carrefoura warzone pod nadzorem piwowara mini browaru BrowArmia Królewska

Ostatnio pisałem o pszenicznym Okocimiu jako o piwie zagadkowym ze względu na pochodzenia. Dziś coś równie zagadkowego, jak nawet nie jeszcze bardziej.

WEISSBIER
Alkohol: 5,2%
Producent: nieznany
Cena: ~3,90 zł

Piwo to zakupiłem w Carrefourze, tam z resztą spotkałem się z nim po raz pierwszy już dobrych kilkanaście miesięcy temu. O tym napitku wiemy chyba jeszcze mniej niż o pochodzeniu Okocimia Pszenicznego. Twórcy napitku nie pokusili się nawet na wymyślenie dla niego oryginalnej nazwy. Wiessbier to z niemieckiego „białe piwo” – określenie używane do stylu piw pszenicznych.

Próbując ustalić kto ów weissbier wyprodukował znajdujemy na etykiecie informację, że piwo „wyprodukowano w oparciu i pod nadzorem piwowara minibrowaru restauracyjnego Browarmia Królewska w Warszawie„. Nieco mniejszymi literkami napisane stoi „wyprodukowane dla Tarczyn Trade Sp. z o.o.”. A mała etykietka (nad główną etykietą i pod „krawatką”) zawiera informacje w języku niemieckim z najważniejszą: „Deutsches Bier” świadczącą o tym, że piwo wyprodukowano w Niemczech. Z tego co udało mi się znaleźć w internecie za to piwo odpowiada Browar Ladenburger.

Piwo lane jest w butelki NRW (zwrotne w Europie, ale nie w Polsce). Butelkę zdobią stonowane etykiety. Na głównej widnieje instalacja minibrowaru i nalewaki do piwa. Zamknięte to wszystko jest gołym kapslem.

Po otwarciu butelki mój nos powitał zapach charakterystyczny dla piw pszenicznych czyli lekka kwaskowość i nuty korzenne. Przy nalewaniu do szklanki utworzyła się bardzo ładna czapa piany, która towarzyszyła mi przez cały czas degustacji. Kolor Wiessbiera można określić jako ciemno-złocisty, sama ciecz jest też mętna. To „wina” faktu, że piwo jest niepasteryzowane i najwidoczniej niefiltrowane.

Pierwszy łyk i jest całkiem przyjemnie.Pojawia się fajny chlebowy posmak, są goździki, jest nuta bananowa. Wszystkie te cechy jak najbardziej odpowiednie dla „pszenicznianka”. Dzięki mocnemu nagazowaniu i przebijającej z tła goryczce chmielowej piwo doskonale orzeźwia. Jedynym (małym) minusem jest lekko alkoholowy posmak, który przewija się między fajnymi owocowymi smakami.

Weissbier smakuje mi dużo bardziej niż opisywany ostatnio Okocim Pszeniczny. Nie jest to może jeszcze smak perfekcyjny, mógłby być jeszcze nieco bardziej wyrazisty. Mimo tego piwo Wiessbier to jedno z lepszych piw dostępnych w stałej ofercie hipermarketu Carrefour. Podczas letnich upałów przyda się niejedna butelka!

Komentarz [1]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *