[Эликсир Для Бороды] Eliksir na brody rosyjskich hipsterów

Najwidoczniej bywalcami rosyjskich multitapów podobnie jak u nas w dużej mierze są panowie z brodami. No bo niby z jakich innych powodów miałby powstać Эликсир Для Бороды (Eliksir do brody) czyli gruit ale z najpopularniejszego rosyjskiego browaru rzemieślniczego?

Jak już jesteśmy przy podobieństwach warto zwrócić uwagę na określenie „kraft”, u nas niegdyś lansowane głównie przez Kopyra, z powodzeniem działa też w Rosji – na tamtejszych piwach z małych browarów znajdziemy zapis „крафтовое пиво” czyli „kraftowe piwo”.

Są podobieństwa, są i różnice. Tą najbardziej zauważalną jest data bita na etykietach. Nie mamy tu daty przydatności do spożycia, a datę butelkowania i informację jak długo można piwo leżakować – w przypadku eliksiru jest to 90 dni w temperaturze 0-4° C. Niska temperatura przechowywania podyktowana jest tym, że mamy do czynienia z piwem niepasteryzowanym, niefiltrowanym i неосветленное (neswetlonnoje – cokolwiek to znaczy).

O świeżość wyrobu jednak się nie boję, bo premiera Eliksiru miała miejsce 17 grudnia 2015 czyli niespełna 3 tygodnie temu, w moskiewskim Kraftwerkbar i połączona była oczywiście z… przycinaniem bród piwoszy.

Koniec gadania, odpalamy!

eliksir do brody

Эликсир Для Бороды (Eliksir do brody)
Browar: Victory Art Brew
Styl: India Gruit Ale
Ekstrakt: 14,5%
Alkohol: 5,5%
Goryczka: 40 IBU
Cena: 265 RUB (~14,5 zł)

Etykieta jest jak każdy widzi – brodaty człowieko-stwór (coś jakby ośmiornica, z brodą zamiast macek – czy tylko ja to widzę?), a w tle niebieskie, białe i czerwone pasy. Rosyjskie barwy narodowe? Jak tak to trochę nie w tej kolejności co trzeba 😉

Jakość etykiet jest niezła, są wydrukowane na śliskim papierze (takim co się trudno odrywa), a wydruk jest dobrej jakości. Na „tyłach” znajdziemy wszelkie potrzebne informacje o składzie, kaloriach na 100 g i tym, że alkohol przeznaczony jest tylko dla osób powyżej 18 roku życia. „Morskich opowieści” – brak! Kapsel niebieski, z logo browaru.

W składzie znajdziemy: słody: pale ale, Caraminuch II, malandoidynowy oraz Carafa III; chmiele: magnum, enigma i sorachi ace. Wśród ziołowych dodatków (określonych tu jak „травы” /trawy/) znalazły się wrzos i jałowiec.

Victory Art Brew Эликсир Для Бороды

Eliksir koloru bordowo-miedzianego nalewa się z niezbyt obfitą, ale ładną, gęstą pianą, która utrzymuje się na powierzchni przez chwilę, a następnie redukuje do solidnego pierścienia.

W aromacie wyraźnie da się wyczuć cytrusy, odrobinę karmelu i trochę jakiś takich dziwnych kwaskowych owoców. W smaku dominuje łagodna karmelowo-ciasteczkowa słodycz, na drugim planie nuta kwiatowa – czyżby to ten wrzos? Goryczka jak na piwo z przedrostkiem „india” wybitnie łagodna, nieco żywiczna, uaktywniająca się dopiero w ostatniej fazie degustacji.

Kto po Rosjanach spodziewał się „krzepkości” będzie zawiedziony, bo Eliksir do brody to piwo łagodne, raczej słodkawe – alkohol dobrze ukryty, co przy tych parametrach nie było trudne. Szczerze mówiąc spodziewałem się, że nuty ziołowe będą trochę bardziej wyraziste, a tymczasem wrzos i jałowiec stanowiły tylko symboliczne tło dla bądź, co bądź przyjemnego, sesyjnego „ejla”.

Rosyjskie piwo pszeniczne na amerykańskich chmielach i z niemieckim rodowodem Z paczki rosyjskiego kraftu został mi jeszcze RIS (zarezerwowany na specjalną okazję, albo chociaż urodziny :P ) i kristallweizen upgradowany amerykańskimi chmielami. Dzisiaj rzecz jasną zajmę się tym...
Rosyjski De Molen? Gdy tylko zobaczyłem etykiety piw z Salden's Brewery od razu ten "klimat" skojarzył mi się w prostymi czarno-białymi naklejkami uznanego holenderskiego browaru De Molen. Sprawdźmy więc, czy "rosyjski ...
India Pale Ale z Atomowej Pralni Lecimy dalej z przeglądem rosyjskiego kraftu - dziś "Atomowa Pralnia" czyli India Pale Ale z browaru Jaws, będącego protoplastą piwnej rewolucji na Uralu. Czy atomowe 101 IBU wypierze moje kubki smako...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *