[Simcoe&Vic Secret american IPA] Rosyjski De Molen?

Gdy tylko zobaczyłem etykiety piw z Salden’s Brewery od razu ten „klimat” skojarzył mi się w prostymi czarno-białymi naklejkami uznanego holenderskiego browaru De Molen. Sprawdźmy więc, czy „rosyjski De Molen” dorównuje swojemu zachodniemu konkurentowi nie tylko etykietą, ale i jakością?

Pozwólcie, że dziś zamiast ciekawostki będzie „wzbogacenie kulturalne”, które mam nadzieję, nieco wprowadzi Was w klimat degustacji wschodnioeuropejskich trunków. Piękna, romantyczna ballada mojego ulubionego zagranicznego zespołu Leningrad 😀 Mam nadzieję, że Wam też się spodoba 😉

Saldens Simcoe&Vic Secret american IPASIMCOE&VIC SECRET AMERICAN IPA
Browar: Salden’s Brewery
Ekstrakt: 16,5%
Alkohol: 7,2 %
Goryczka: 60 IBU
Cena: 189 руб (~ 9,50 zł)

Browar Salden’s to rosyjski mikrobrowar z miejscowości Tuła położonej na południe od Moskwy. Z tego co udało mi się ustalić w samej Tule możemy znaleźć dwa lokale firmowe, gdzie serwowana jest bogata gama produktów tego przybytku – od porterów, stoutów, poprzez IPYm na koźlakach kończąc. Oprócz tego piwa są butelkowane i wysyłane do sklepów.

Mi trafiła się American IPA chmielona na zimno amerykańskim Simcoe oraz australijskim Vic Sectet. Jeśli chodzi o słód to twórca zdradza wyłącznie, że jest to „słód piwowarski” bez wchodzenia w szczegóły. Piwo jest niepasteryzowane i niefiltrowane. Według producenta może przeleżeć 60 dni w temperaturze pokojowej lub 90 dni w temperaturze 2-6 st. C – ciekawe rozróżnienie. Mój egzemplarz został zabutelkowany 19 listopada 2015 i od przybycia do Polski znajdował się w lodówce.

Simcoe&Vic Secret american IPA

Pomarańczowe, lekko mętne piwo nalewa się z obfitą, ale bardzo nietrwałą pianą. Piana rwie się i po krótkiej chwili redukuje się do wąskiego „wianuszka” i pojedynczych śladów na ściankach. W aromacie dominują słodkie owoce – melon i inne tropiki pełną gębą!

W smaku na pierwszy plan od samego początku wychodzi wyraźna grapefruitowa goryczka, która dość skuteczni tłumi akcenty słodowe i delikatną trawiastą nutę. Całość w kierunku wytrawnym, piwo bardzo orzeźwiające. Ogólnie kolejne udane piwo rzemieślnicze z putinowskiego mocarstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *