[Postřižinské Jedenáctka] Piłem piwo z Hrabalem…na etykiecie

Przez zbliżający się weekend majowy zamierzam nieco nadrobić zaległości na Moim Kufelku. Rozpoczynając mały „przegląd czeski” rozpoczynam od kolejnego na tym blogu piwa z Bohumilem Hrabalem…na etykiecie.

POSTŘIŽINSKÉ JEDENÁCTKA
Browar: Pivovar Nymburk
Ekstrakt: 11 %
Alkohol: 4,7 %

O tym kim był pan Bohumil Hrabal i dlaczego znalazł się na etykietach piw z Nymburka pisałem już przy okazji piwa Postřižinské Výčepní i zainteresowanych tematem tam odsyłam.

Zanim przejdę „do rzeczy” wspomnę, że już za dwa tygodnie we Wrocławiu podczas Festiwalu Dobrego Piwa odbędzie się projekcja filmu Postrzyżyny (oczywiście na podst. opowiadania B. Hrabala), którego akcja rozgrywa się w nymburskim browarze. „Kinomaniacy” w cenie biletu na film otrzymają „piwną niespodziankę z Nymburka” i nie wykluczone, że będzie to piwo z panem Hrabalem na etykiecie.

Postřižinské Jedenáctka sprzedawane jest w typowych dla Czech podłużnych, zwrotnych butelkach NRW. Zdobią je ładne, stonowane etykiety z podobizną Bohumila Hrabala. „Jedenastka” utrzymana jest w kolorystyce kremowo-żółtej – bardzo „spokojnej”.

Piwo koloru ciemno-złotego nalewa się z obfitą pianą o średniej wielkości bąbelków. W zapachu wyraźnie słodowe z delikatną nutą chmielu i „piwnicy”. Ogólnie wypada bardzo przyjemnie.

W smaku czuje się dobrą bazę słodową uzupełniona równie intensywną chmielową goryczką. Delikatnie słodkawe nuty wygładzają całość. Treściwość piwa jest w sam raz, wyraźny smak sprawia, że piwo pije się z nieukrywaną przyjemnością.

Postřižinské Jedenáctka to bardzo dobre piwo, które będzie świetnym uzupełnieniem czerpania przyjemności z pierwszych „majowych” promieni słonecznych.

Wakacyjna propozycja od Żywca Żywiec po raz kolejny udowadnia, że wielkie browary też biorą udział w piwnej rewolucji. Choć w oryginalności i wyrazistości z pewnością kraftów nigdy nie dogonią, to nie można im odmówić tego, że (ch...
Piwo owocowe nie musi być masakrycznie słodkie Zawsze wpadali do pubu o tej samej porze. Siadali przy swoim ulubionym stoliku, tym pod ścianą, pod zegarem. Janusz zamawiał kufel jasnego, a dla Grażyny małe, z sokiem malinowym. I dziś zajmiemy się ...
Gose czyli piwa z solą Gose czyli historyczne niemieckie piwo z solą - do niedawna traktowane było jako ciężka do zdobycia ciekawostka. Dziś za sprawą Browaru Piwoteka możemy spróbować Zacnego Zalcmana, który jest krajową i...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *