Piwny Elementarz: Jak wybierać piwo na festiwalu?

Ostatnio pisałem dlaczego warto wybrać się na tegoroczny Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa. Dziś postaram się odpowiedzieć na trudne pytanie z którym często na tego typu imprezach borykają się osoby uchodzące wśród swoich znajomych jako „znawcy tematu”. Chodzi oczywiście o pytanie: jakie piwo mi polecisz?

Jeśli masz zamiar zadać to pytanie albo po prostu nie jesteś pewien co wybrać zachęcam Cię do przeczytania tego wpisu. Odpowiedź na to pytanie jest złożona z tego powodu, że każdy z nas jest inny i każdy ma swój gust.

Zasada nr 1: „nie zaczynaj od końca”

FDP 2014 - plakatZanim przejdziemy do wyboru konkretnego piwa zdradzę Wam tajemnicę poliszynela dotyczącą kolejności degustacji. Jeśli chcesz zapamiętać jak najwięcej smaków (a przecież o to chodzi na festiwalu piwa) staraj się degustować w kolejności od najlżejszych i najmniej intensywnych smakowo do ekstremalnych, gorzkich i mocnych.

Najpierw wybieraj piwa jasne o niewielkim ekstrakcie (pilsy, lagery, grodziskie) oraz ciemne piwa o łagodnym smaku (ciemne lagery w typie czeskim i niemieckim). Później możesz przejść do piw pszenicznych, zarówno typu niemieckiego (hefeweizen), jak i belgijskich witbierów.

Kolejnym etapem mogą być nieco bardziej intensywne w smaku style (wyspiarskie bittery, wszelkiej maści pale, amber i red ale (ale bez „india” w nazwie) wraz z tymi amerykańskimi, łagodnie stouty – mleczne, owsiane, klasyczne albo mildy, które nie są do końca stoutami).

Jak już wyrobisz sobie zdanie o wyżej wymienionych piwach przejdź do tych moim zdaniem znacznie ciekawszych czyli piw z rodziny India Pale Ale, mocniejszych stoutów, mocnych piw belgijskich czy porterów bałtyckich. Gdybyś od tych piw zaczął imprezę, przez ich intensywny smak, który na długo pozostaje w ustach mógłbyś mieć problem z wyczuciem ciekawych nut smakowych w piwach znacznie lżejszych. Myślę, że warto pamiętać o tej zasadzie!

Jakie piwo będzie mi smakować?

Teraz przejdźmy do wyboru piwnych stylów czyli gatunków, które będą Ci smakować. Jeżeli nie jesteś „smakoszem” piwa zachęcam Cię, żebyś się nim stał i nie zamykał się na swoje ulubione jasne pełne. Zachęcam Cię do spróbowania czegoś nowego!

American India Pale Ale

Podróże Kormorana AIPAJeżeli lubisz wyraziste smaki, nie przeszkadza Ci mocna goryczka z pewnością możesz spróbować piw z gatunku American India Pale Ale – niektórzy ten styl kochają, inni twierdzą, że to piwny „dziwak”, który nie nadaje się na spotkania przy kufelku. Według mnie jest to jeden z najbardziej efektownych i ciekawych gatunków piwa. Często bezkompromisowy z wyraźną goryczką, która powinna być skontrowana wyraźnym smakiem i aromatem owoców tropikalnych, cytrusowych, a także nut lasu iglastego. Jeśli do tej pory pijałeś głównie popularne piwa i chcesz całkowitej odmiany koniecznie spróbuj AIPA.

Jeśli posmakuje Ci ten styl z pewnością możesz też spróbować mocniejszej, jeszcze bardziej goryczkowej i karmelowej wersji czyli Imperial India Pale Ale czy ciemnej o delikatnym posmaku kawowym lub czekoladowym znanej pod różnymi nazwami: Black IPA, Cascadian Dark Ale, American Black Ale.

Przykładowe marki AIPA: Ciechan Grand Prix, AleBrowar Rowing Jack, Podróże Kormorana AIPA, Pinta Atak Chmielu, Haust RED IPA, Doctor Brew AIPA; Black IPA: Bojan Black IPA, Podgórz Galaktyka Piwnix, SzałPiw Śrup; Imperial IPA: Pinta Imperium Atakuje, Brackie Imperial IPA.

American Pale Ale, Amber Ale

Jeżeli podobają Ci się aromaty cytrusowe i tropikalne w piwie ale goryczka AIPA jest dla Ciebie zbyt duża, spróbuj piw w stylu American Pale Ale lub Amber Ale. Ten pierwszy jest łagodniejszą i lżejszą (jeżeli chodzi o ekstrakt i alkohol) wersją AIPA. Amber Ale z kolei powinien charakteryzować się nieco bardziej wyrazistymi nutami karmelowymi i słodowymi (słodkimi).

Przykładowe marki APA: Artezan Pacific Pale Ale, Lwówek Jankes, AleBrowar King of Hop; Amber: AleBrowar Amber Boy, SzałPiw Kejter.

Stout i cała „rodzina”

Primator StoutZdaje się, że w tym roku na FDP modnym stylem będzie Russian Imperial Stout w skrócie zwany RIS-em. To ekstremalnie mocne, ciemne piwo o wyrazistym czekoladowym, kawowym, palonym smaku z dość wyraźną goryczką, często też gęste w „konsystencji” i ze względu na swoją moc rozgrzewające.

No ale stouty to nie tylko „mocarz” z rosyjską historią ale też i znacznie bardziej delikatne Sweet Stout zwany mlecznym oraz Oatmeal Stout do produkcji którego wykorzystuje się płatków owsianych. Napitki te charakteryzują się ciemną barwą, a w smaku łączą nuty palone i czekoladowe. Sweet jest bardziej słodki, a owsiany powinien charakteryzować się nieco „gęstszą konsystencją”.

Podstawowa wersja stoutu to tzw. Dry Stout wywodzący się z Irlandii. Dla osób znających ciemne piwo z interpretacji czeskich czy niemieckich browarników (popularnych także w Polsce) intensywnie palony smak może być nieco zaskakujący. Dry Stouty z reguły są bardziej wytrawne i mają bardziej intensywny palony smak niż ciemne piwa popularne w browarach restauracyjnych. Rodzina stoutów jest szeroka, a specjalne dodatki typu słód wędzony czy kawa pozwalają na inne interpretacje tego stylu.

Przykładowe marki RIS: Atrezan Samiec Alfa, Haust Piwonauta; Sweet i Oatmeal Stout: B-Day 2.0 Przewrót Mleczny, Pinta & O’Hara’s Lublin to Dublin, AleBrowar Sweet Cow, Artezan Czarna Wołga, Reden Milk Stout; Dry Stuot: Primator Stout, Zawiercie Stout Czekoladowy; Inne Stout: Pracownia Piwa 6 Joseph’s Street, Pracownia Piwa Crack, AleBrowar Smoky Joe, Podróże Kormorana Coffee Stout.

Lagery

Bojan ToporekLagery, zwłaszcza jasne przeciętnemu piwoszowi znane są przede wszystkim z piw koncernowych, które słyną z tego, ze nie mają zbyt intensywnego smaku przez co zbytnio nie różnią się od siebie. Istnieje jednak wiele piw dolnej fermentacji (lager), które charakteryzują się ciekawym smakiem uzyskiwanym głównie dzięki stosowaniu odmian chmielu z różnych zakątków świata. Na FDP pojawią się m.in. pils z eksperymentalnym niemieckim chmielem Mandarina Bavaria czy lager na chmielach z Nowej Zelandii. Warto też spróbować klasycznych pilsów niemieckich i czeskich.

Przykładowe marki: Gościszewo single hop: Mandarina Bavaria, Pinta Oki Doki, Widawa Premium Lager, Bojan Toporek.

Piwa belgijskie

Gummarus Triple w "malowaniu" browaru LindemansStyle piwne wywodzące się z Belgi to też niezwykła rodzina piw. Belgijskie piwo pszeniczne – witbier od niemieckiej interpretacji różni się tym, że w smaku zamiast drożdży i bananów poczujemy kolendrę i nuty cytrusowe (pomarańczowe).

Ciekawostką są też piwa lambic czyli fermentacji spontanicznej. Same w sobie kwaśne, dlatego by przełamać smak warzone są z wykorzystaniem różnych owoców i tak powstają odmiany tj. Kriek – wiśniowa, Framboise – malinowa, Cassis – porzeczkowa czy Faro z dodatkiem cukru trzcinowego.

Kolejną gałęzią są belgijskie piwa klasztorne, które charakteryzują się większą mocą i zazwyczaj znajdziemy w nich nuty winne oraz owoców suszonych. Ostatnimi czasy popularne jest też mieszanie charakterystycznych smaków piw belgijskich z mocnym chmieleniem rodem z ameryki. Mieszanki takie często można znaleźć pod nazwą Belgian IPA.

Pale Ale – angielskie i polskie

Wexford Irish Style Creme Ale DraughtPale Ale to kolejna rodzina piw jasnych z tym, że górnej fermentacji (innej niż lagery). Piwa te charakteryzują się nieco „cięższym”, bardziej owocowym charakterem niż „czyste smakowo” pilsy. Wśród tej grupy znajdziemy różne interpretacje. Do tej grupy zaliczyłbym także Polskie IPA, które najczęściej nie przypominają swoich amerykańskich odpowiedników, a raczej nieco bardziej goryczkowe Pale Ale.

Przykładowe marki: Primator Pale Ale, Słociak & Świński Ryjek Opolski Łącznik, Kormoran PLON, Widawa Miś.

A teraz wybieraj…

Myślę, że tym wpisem choć trochę pomogłem Ci ustalić twój piwny gust. Myślę, że teraz wybierając się na piwny festiwal czy do pubu z dużą liczbą nalewaku samodzielnie będziesz mógł wybrać piwo, które może Ci smakować.

Oczywiście nie zaprezentowałem Ci wszystkich stylów piwnych. Artykuł jest za krótki nawet żeby zaprezentować wszystkie ciekawe style, które pojawią się na FDP, dlatego pewnie nie raz szukając czegoś ciekawszego nie raz będziesz musiał eksperymentować. Pamiętaj też, że świat piwa nie jest „równy”, a styl piwa to tylko kierunek, a nie konkretna definicja. Jeżeli jedno piwo z danego stylu Ci nie będzie smakowało to nie oznacza, że interpretacja innego browaru też Ci nie zasmakuje.

Staraj się próbować nowych smaków, a czasami nawet zaryzykuj i spróbuj piwa co do którego nie masz pewności, że jest z twojego klimatu. Może akurat przekonasz się, że lubisz coś czego się nie spodziewałeś?!

Baw się piwem i przy piwie! Tylko z umiarem i kulturą 😉

2 komentarze

  • itakinie

    Nie zgodzę się. Zasada od najlżejszych do najcięższych nie sprawdza się na festiwalach. Przez nią, zanim dojdziesz do najlepszych RISów to już będziesz kompletnie pijany a jeśli pijesz odpowiedzialnie to one już o tej porze dawno się skończą!

    • Sporo w tym prawdy, jednak jak mówi stare przysłowie „zasady są po to żeby je łamać” 😉
      Zasada „od najlżejszych…” jest w pewnym sensie słuszna bo jak napijemy się delikatnego lagera po ekstremalnym IPA to nie docenimy jego walorów. Ale jak w międzyczasie przekąsimy coś, zrobimy kilka łyków wody itd. to już będzie to wyglądało lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *