[Opat Bitter] Z tym extra chmieleniem nie kłamali

Czy „lekkie” piwo musi być wodniste? Może niektórych zaskoczę gdy powiem, że nie. Kto nie wierzy niech sam spróbuje Opata Bittera!

OPAT BITTER
Extra Chmelené Pivo
Producent: Pivovar Broumov
Ekstrakt: 11 %
Alkohol: 4,0 %

Piwo marki Opat produkowane jest w browarze Broumov położonym nieopodal granicy polsko-czeskiej. W browarze od jakiegoś czasu działa muzeum piwowarstwa i firmowy sklep. Niestety jeszcze nie miałem okazji odwiedzić tego przybytku, ale przy najbliższej wizycie w Broumovie zaległości postaram się nadrobić.

Dziś w Moim Kufelku gości Opat Bitter czyli ekstra chmielony. Piwo zamknięte jest w typowej dla czeskich piw regionalnych butelce NRW, zdobią ją zielono-srebrne etykiety. Na pierwszym planie oczywiście jest uśmiechnięty zakonnik z kuflem piwa pokrytym „perfekcyjną pianą”.

Odkapslowuję i już wyczuwam zapach chmielu i to bardzo intensywny! Piwo nalewa się z piękną, śnieżno białą i kremową pianą, taką samą jak na zdjęciu Opata w logo. Samo piwo ma kolor bardzo jasny, słomkowy (zdjęcie trochę przekłamuje). Piana po dłuższej chwili redukuje się i przez pozostały czas degustacji występuje pływając po powierzchni i oblepiając ścianki pokalu. Sama ciecz jest lekko mętna.

Czas na ocenę najważniejszego czynnika czyli smaku. Piwowarzy z Broumova-Olivetina nie kłamią! Chmielu na prawdę nie oszczędzali. W bitterze goryczka jest bardzo intensywna. Gdzieś tam w tle wyczuwa się delikatne nuty słodowe, ale chmiel jest zdecydowanie smakiem dominującym. Co ciekawe piwo jest lekkie ale nie wodniste przez co pije się je przyjemnie.

Smak Opata Bittera jak najbardziej mi pasuje. Fajnie nachmielone, bez przesadnego vlotarzu. Zdaje się, że to czołówka („niekwaśnicowych”) piw z broumowskiego piwowaru – pozycja obowiązkowa każdej wycieczki do Broumova. Nadaje się zarówno na „gospodowe posiady”, jak i wypicia podczas ciekawego meczu, oczywiście czeskiej ligi hokejowej 🙂

Komentarz [1]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *