[Książęce Ciemne Łagodne] Polska odpowiedź na Kozla

No i przyszedł czas na dokończenie przeglądu „Kolekcji Specjalności” spod znaku Książęcego. Na koniec zostawiłem sobie Książęce Ciemne Łagodne.

KSIĄŻĘCE CIEMNE ŁAGODNE
Producent: Kompania Piwowarska
Ekstrakt: 11,9%
Alkohol: 4,1%

Według niektórych piwo dzieli się na jasne i ciemne (dla mnie to trochę jak dzielenie samochodów według koloru), to drugie w większości „niespecjalizujących” się monopolowych jest ciężkie do upolowania. Być może niebawem to się zmieni i to nie tylko za sprawą małych browarów, które coraz odważniej eksperymentują z kolorami (i na szczęście smakami) swoich piw, ale też dzięki dużym graczom, którzy powoli rozumieją, że klientów coraz trudniej zadowolić „jasnym pełnym”.

Opakowanie tradycyjne, czyli „rzeźbiona” butelka Tyskich Browarów z gustowną etykietą na której główną rolę ogrywają ziarna i kłosy. Dla Książęcego Ciemnego Łagodnego dedykowany jest pękaty kielich, moim zdaniem najładniejszy z całej trójki.

W zapachu dominuje karmelowa słodycz uzupełniona odrobiną „paloności” (od palonych słodów). Piwo ma kolor ciemno-rubinowy, nalewa się z obfitą lecz niezbyt trwałą pianą, która dość szybko zredukowała się do pierścienia.

Książęce Ciemne Łagodne w smaku zgodne ze swoją nazwą, smaki znane z ciemnego piwa (posmak palonego słodu, delikatna kawa i karmel) występują tu w bardzo łagodnej wersji. Najmocniejszy z nich wszystkich jest karmel, którego słodycz nadaje ton całej kompozycji.

Podsumowując Ciemne Łagodne jest całkiem przyjemnym ciemnym „słodziakiem”, jeśli ktoś szuka w ciemnym piwie słodyczy z pewnością się nie zawiedzie. Przy okazji recenzji Tyskiego Klasycznego pisałem: może nadszedł już czas żeby któryś z koncernów nawarzył choćby przeciętnego dark lagera (odpowiednik czeskiego Kozla)no i doczekaliśmy się!

Zobacz też: Książęce Czerwony Lager i Książęce Złote Pszeniczne.

Portery bałtyckie nie tylko z browarów regionalnych Porter bałtycki z browaru rzemieślniczego to na polskim rynku rzadki widok. "Piwowarski skarb Polski" to raczej domena browarów średnich, a maluchy chętniej wybierają nieco bardziej hipsterską opcję c...
Bohater czeskiej kreskówki na piwie z polskiego lasu My mieliśmy Reksia, a Czesi Krecika. Można w sumie powiedzieć, że do dziś mają. Bohater kreskówki Zdenka Milera to wciąż jedna z popularniejszych pamiątek, jakie możemy dostać w Pradze. Nie kojarzę je...
Banan ponad wszystko! Co tam Panie słychać na wschodzie? Tym trochę bliższym, niż wschodni "wielki brat", rzecz jasna. Mowa o wschodnich częściach Polski czyli Zamościu. Sprawdźmy, jak bądź, co bądź restauracyjny Browar Za...

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *