[Konrad Svetly Lezak 11] Świetnie nachmielona czeska "jedenastka"

Jakiś czas temu pisałem, że mam w domu gromadkę piw z browaru Konrad Liberec-Vratislavice. Dziś podzielę się z wami moimi spostrzeżeniami związanymi z jasną „jedenastką” od Konrada.

KONRAD SVETLY LEZAK 11
Browar: Konrad Liberec-Vratislavice
Producent: HOLS a.s.
Ekstrakt: 11 %
Alkohol: 4,8 %

Dziesiątka, jedenastka i dwunastka od Konrada w przeciwieństwie do „słabszego brata” Reichenbergera mają eleganckie, połyskliwe „wdzianka”. Wersje zawierające różną zawartość ekstraktu (i ciemna) różnią się kolorami etykiet. Dzisiejsza „jedenastka” bardzo ładnie się zieleni.

Ciekawostką jest to, że na szyjce naklejka ma kolor czerwony i świąteczne motywy. Czeskie browary lubią na święta przystroić swoje piwa, nawet jeśli nie różnią się niczym od wersji całorocznych. Bardzo przyjemny akcent.

Konradowa jedenastka ma kolor złocisty, nalewa się z piękną i dość trwałą czapą puszystej piany, która redukuje się do kożucha, który pozostaje na powierzchni do końca degustacji. Piwo ma zapach chmielowo-słodowy, przyjemnie kojarzący się z czeską gospodą.

W smaku dominuje wyraźna goryczka, „napędzana” charakterystycznym czeskim chmielem. Jak na jedenastkę Konrad jest bardzo treściwy i ani trochę wodnisty. Tej treściwości mogłaby pozazdrościć niejedna krajowa „dwunastka”.

Podsumowując „jedenastka” od czeskiego Konrada to piwo, które powinno przypaść do gustu amatorom czesko-chmielowych doznań. Po tak udanym środku już nie mogę się doczekać flagowej „dziesiątki” i „dwunastki”.

Wakacyjna propozycja od Żywca Żywiec po raz kolejny udowadnia, że wielkie browary też biorą udział w piwnej rewolucji. Choć w oryginalności i wyrazistości z pewnością kraftów nigdy nie dogonią, to nie można im odmówić tego, że (ch...
Piwo owocowe nie musi być masakrycznie słodkie Zawsze wpadali do pubu o tej samej porze. Siadali przy swoim ulubionym stoliku, tym pod ścianą, pod zegarem. Janusz zamawiał kufel jasnego, a dla Grażyny małe, z sokiem malinowym. I dziś zajmiemy się ...
Czy można uwarzyć piwo bez chmielu? O tym, że piwa nie robi się z chmielu mam nadzieję przekonałem Was jakiś czas temu w artykule: Wszystko co powinieneś wiedzieć o chmielu! Mimo zaprzeczenia teorii "zupy chmielowej" jasno stwierdziłem ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *