[Jabłonowo Altbier] Trochę Düsseldorfu od Marcina Chmielarza i Browaru Jabłonowo

Jak myślicie, co może przynieść współpraca piwowara domowego z browarem komercyjnym? Zazwyczaj mniejszy lub większy sukces. Sprawdźmy więc jakie efekty przyniosła współpraca Marcina Chmielarza z Browarem Jabłonowo.

ALTBIER
Styl: Altbier
Browar: Jabłonowo
Receptura: Marcin Chmielarz
Ekstrakt: 13 %
Alkohol: 5,2 %

Tak, tak, browarem Jabłonowo, tym od „mózgotrzepów” pokroju Imperatora. Browar jakiś czas temu przeszedł rewolucję i utworzył nową markę „Manufaktura Piwa” pod którą sprzedaje trunki skierowane do bardziej wymagającej grupy piwoszy. Altbier’a i Manufakturowego Pilsa dostałem w prezencie od Marcina i Browaru Jabłonowo, za co serdecznie dziękuję!

Altbier to styl wywodzący się z Niemiec, właściwie z Düsseldorfu. Piwo to z definicji charakteryzuje się bursztynowym kolorem, wyraźną goryczką zestawioną ze słodowością pochodzącą głównie od ciemniejszych, niemieckich słodów. Altbier to piwo górnej fermentacji, jednak podobnie jak koloński Koelch fermentowane i leżakowane w temperaturach niższych tradycyjne Ale.

Altbier z Manufaktury Piwa zamknięty jest w bezzwrotnej butelce ozdobionej stylizowanymi na stare (swoją drogą „alt” to po niemiecku „stary) etykietami. Na kontrze informacja o autorze receptury, o tym, że piwo sprawdzi się w duecie z grillowanym mięsem albo serem gouda oraz sugerowana temperatura degustacji 8-12 st. C i w takiej będę degustował.

Miedziane, klarowne piwo nalewa się z ładną, puszystą pianą, która pozostawia „krążki” na ściankach szklanki. W zapachu owocowe, karmelowe z delikatną domieszką chmielowego aromatu. W smaku wyraźnie słodowe z przewodnią nuta karmelu i przyjemną średnio-intensywną goryczką. Jak na 13-nastkę piwo jest dość lekkie, ale nie powiedziałbym, że brakuje mu pełni.

Pierwsze dzieło Marcina Chmielarza i Browaru Jabłonowo wypada bardzo, bardzo dobrze. Altbier od browaru, który jeszcze nie tak dawno słynął z wysokoalkoholowych produktów, które smakowo (delikatnie mówiąc) nie zachwycały to zdecydowanie czołówka, jeśli chodzi o polski rynek. Piwo doskonale się sprawdzi podczas spotkań ze znajomymi, jak i z wyżej wymienionymi potrawami.

7 komentarzy

 • „zamknięty jest w bezzwrotnej butelce” – przecież Manufaktura nalewa swoje piwa do zwrotnych butelek.

  • Bartosz Senderek

   Kupowałem jakiś czas temu Altbiera i mi nie policzyli kaucji, więc wnioskuję, że butelka jest bezzwrotna. Sam producent na kontretykiecie nie zabiera głosu na ten temat.

  • Z tego co się orientuję Manufaktura lana jest w butelki euro i ŻGB, więc obie są zwrotne. Jak nie ten to inny sklep powinien Ci ją przyjąć.

 • W Przeciwieństwie do innych browarów, które weszły z rynku piw łatwych, prostych i przyjemnych na te rzemieślnicze, jabłonowo radzi sobie całkiem nieźle. Warto przypomnieć, że ten browar oprócz imperatora miał całe mnóstwo ciekawych produktów – piwo 23, którego nazwa chyba miała wskazywać woltaż, wiśniowe pachnące hm… wymiotami? i parę innych wynalazków typu piwo zielone. I tu nagle niespodzianka. Alta jeszcze nie piłem, 3 zboża i Pilsa oceniłbym wysoko.

 • Jabłonowo na pewno wszystkie butelki ma zwrotne, sklep musiał się pomylić, więc jesteś do przodu jakieś 35groszy!

 • Jarek

  Co zrobić aby butelki po piwie były zwrotne ? Czy rzeczywiście nie kalkuluje się ich „obrót” ? Dotyczy również Jabłonowa ….

  W W-wie żeby zwrócić butelkę z napisem „zwrotna”: bez paragonu zakupu trzeba się niexle nagimnastykować 🙁

  Pozdr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *