[Guinness Extra Stout] Klasczny stout wprost z Dublina

Dziś w Moim Kufelku klasyka gatunku. O Ginnessie słyszał chyba każdy piwosz. Dziś podzielę się z Wami moją opinia o Extra Stoucie wprost z Irlandii.

GUINNESS EXTRA STOUT
Producent: Guinness & CO.
Ekstrakt: 11,67 %
Alkohol: 5 %
Pojemność: 0,33 l
Cena: 3,99 zł

Guinness to klasa sama w sobie, jest to jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek piwa na świecie. Arthur Guinness, założyciel browaru w Dublinie piwo to produkował już w XVIII wieku.

Piwo Ginness choć dostępne jest w różnych odmianach jest stoutem – ciemnym, wytrawnym trunkiem uzyskiwanym z palonego słodu jęczmiennego. Rodzaje Ginnessów różnią się procentowym składem zasypu i co za tym idzie zawartością alkoholu. Kto spodziewa się smaku podobnego do „jasnego pełnego” będzie zawiedziony.

Ja dziś skupię się na Guinnessie Extra Stout, który można ulokować pomiędzy mocnym Guinness Foreign Extra Stout a bardzo popularnym Guinness Draught.

Guinness Extra Stout zamknięty jest w buteleczce o pojemności 0,33l z charakterystycznymi dla siebie ciemno-kremowymi naklejkami. Na kontretykiecie informacja o producencie, importerze i składzie w kilku językach (w tym po polsku). Na uwagę zasługuje ładny dedykowany, kremowy kapsel z harfą – logo Ginnessa w centralnej części.

Po otwarciu butelki unosi się z niej ciekawy zapach w którym dominuje palony słód. Przy przelewaniu do szklanki na powierzchni czarnej cieczy pojawia się gęsta beżowa piana, która towarzyszy praktycznie przez cały okres degustacji.

W smaku dominuje charakterystyczna dla stoutów goryczka. Jest ona dość intensywna. Po pewnym czasie da się też wyczuć smak kawy i delikatne nuty gorzkiej czekolady. Czyli wszystko co w porządnym stoucie powinno być obecne.

Ginness Extra Stout to niezły reprezentant swojego gatunku, który doskonale sprawdza się jako zamiennik kawy. Jak już wspominałem na samym początku – „klasyka gatunku”, pozycja obowiązkowa dla każdego piwosza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *