[Czarne] Piwo czy Cola?

Dziś kolejny eksperyment piwny – coś słodkiego na zimowy wieczór. Piwo Czarne na półce sklepowej prezentuje się okazale, a jak jest w smaku? Przekonacie się czytając dzisiejszą recenzję.

CZARNE
Producent: Browar Fortuna
Ekstrakt: 12,2%
Alkohol: 5,8%
Cena: 2,99 zł

Piwo Czarne to kolejna ciemna propozycja z Browaru Fortuna. „Upaja słodyczą” to slogan widniejący na ładnej etykiecie utrzymanej w czarno-czerwono-złocistych barwach.

Piwa z Fortuny słyną z tego, że są dobrze opisane, tak jest też i w tym przypadku. Na tylnej etykiecie mamy krótki opis napitku, zawartości alkoholu, ekstraktu oraz skład w którym producent przyznaje się do użycia słodów jasnego pilzneńskiego i karmelowego, chmielu, karmelu, cukru oraz tajemniczo brzmiących substancji słodzących i aromatów.

Po otwarciu butelki uniósł się z niej zapach w ogóle nie przypominający piwa, raczej nazwałbym go zapachem Coli z Biedronki. Po przelaniu do szklanki na brązowej cieczy pojawiła się dość bujna i gęsta piana, która towarzyszyła mi przez bardzo długi czas.

W smaku napój nie przypomina piwa, jest słodki. Zdecydowanie za słodki jak na piwo. We znaki daje się dziwny smak, to chyba te substancje słodzące do których producent przyznał się w składzie. Trudno „wycisnąć” ze smaku Czarnego akcenty palone, o chmielowej goryczce (a raczej jej braku) nie będę nawet wspominał.

Być może napój ten przypadnie go gustu osobom, które nie lubią piwa. Może też posmakować miłośnikom piwa z Coca-Colą. Ja jeśli mam wybierać ciemne piwo z Fortuny będę musiał chwilę się zastanowić, jednak mój wybór raczej nie padnie na Czarne, prędzej na Czarne Miodowe, które według mnie wypada znacznie lepiej.

Jeżeli Czarne jest pierwszym piwem z Browaru Fortuna, jakie miałeś/aś okazję próbować nie zraź się, to smakiem i zapachem znacznie odbiega od pozostałych produktów, dla mnie niestety na minus, ale być może znajdą się amatorzy, którzy ten napitek postawią wśród ulubionych.

Zobacz koniecznie: Czarny Smok

12 komentarzy

 • Jestem w sumie mało wybredny, ale to piwo jest okropne.

 • To wszystko to prawda…. bo to nie jest piwo dla znawców!

  Fortuna od paru lat atakuje intensywnie poznańską starówkę neonami ze swoim charakterystycznym logo – to znak dla wiary, że tutaj można przysiąść z KIMKOLWIEK i znajdzie się tam napój lajtowy, który jest pity właśnie jako coś pomiędzy Coca-Colą, a piwem. Ma być dobre, rześkie i alkoholowe 😉 Hit wśród kobiet (trudno znaleźć w pubie z F w ofercie panie, które piją coś innego!).

  Fortuna Czarnym powoli zdobywa uznanie w PŃ i toruje drogę innym swoim produktom – jeśli chodzi o ciemne rzeczy z Mirosławia to polecam Czarnego Smoka. Tylko czekam, aż zacznie być dostępny w beczkach!

  …a poza tym to od Fortuny zaczęła się moja przygoda z ciemnymi piwami, więc w moim piwnym panteonie zajmuje odpowiednie miejsce 🙂

  Gratuluje bloga! Pozdrawiam!

 • Anonymous

  Jako niedawny student jednej z poznanskiej uczelni śmiało stwierdzę, że jest to piwo bardzo popularne wśród studentów. Zarówno z beczki z butelki jak i flaszki. Dlaczego z flaszki? Bo w akademikach świetnie wychodziła z tego „porterówka” 😉

 • Anonymous

  Jeżeli to jest piwo, to jest najgorszym jakie piłem!

 • Anonymous

  Kupiłem je dzis by spróbowac i nigdy więćej, nie wiem co to za smak napewno nie piwo dziwne, nie polecam

 • Anonymous

  Najlepsze piwo jakie piłem. Każdy szuka czegoś innego. To piwo ma swoich wiernych zwolenników, chociaż może wielu osobom nie smakować. Z kija nie ma lepszego. Pozdrawiam

 • Anonymous

  To w ogóle nie jest piwo! Smakuje jak kiepski drink zrobiony z coli. Dałem radę wypić tylko połowę – resztę wylałem do zlewu. Po tym przykrym doświadczeniu nawet koncerniakowy Heineken z Biedry smakował jak napój bogów :)Zwolennikom prawdziwego piwa stanowczo odradzam!

 • Mat

  Dla mnie jest dobre. Smakuje jak Karmi tylko trochę więcej czuć procentów.

 • zdfgsha

  Spier…dalajta i tak fortuna jest the best!!!

 • trapista

  osobom! do jasnej Anielki

 • Darek

  Nie jestem smakoszem piwa ale Fortunę bardzo lubię przez to, że jest dosyć słodka. Kto lubuje się w typowym goryczkowym piwie Czarna Fortuna na pewno nie przypadnie do gustu.

 • laik

  nie pijam piwa ale czarne mi przypadlo do gustu, miodowe i wiśniowe nie bardzo, czarne podobne moim zdaniem do portera tylko bardziej slodkie i mniej %

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *