[Bojan Toporek] Piwo dla Polskich Strażaków

Plebiscyt Browar.Bizu to dla mnie wciąż najbardziej wiarygodny piwny konkurs konsumencki w Polsce. W swoich kategoriach wygrało kilka piw, których nie miałem okazji jeszcze próbować co zmotywowało mnie do nadrobienia zaległości. Dziś pierwsza z nich czyli zwycięzca kategorii piwo jasne mocne dolnej fermentacji – pow. 13°BLG.

Bojan ToporekBOJAN TOPOREK
Styl: lager
Browar: Bojanowo (BRJ)
Ekstrakt: 14%
Alkohol: 6,0%
Cena: 4,10 zł

Toporek to swego rodzaju hołd dla Polskich Strażaków, a kto wie może i nawet jednego strażako-panczenisty 🙂 , wiadomo Soczi . O tym skąd taki pomysł dowiadujemy się z etykiety:

Wraz z powstaniem Browaru w Bojanowie powstała Straż Ogniowa z obserwatorem umieszczonym na wieży Browaru. Piwo dedykujemy Polskim Strażakom – czytamy na czerwono-białej, minimalistycznej etykiecie.

„Strażackie” piwo z najnowszego nabytku Browarów Regionalnych Jakubiak – Browaru Bojanowo raczej nie służy do gaszenia pragnienia, wszak to mocny lager, a nie lekki „sikacz”. Czym więc może zaskoczyć nas to piwo? Wzrok przykuwa jeden ze składników, którym jest amerykański chmiel legenda – Cascade, który uzupełnia krajową reprezentację w składzie Marynka i Lubelski.

Bojan Toporek - piwo dla strażaków

Piwo koloru złocistego, na początku jest klarowne ale wraz z ostatnimi kroplami do szklanki „wpadło” delikatne zmętnienie. Piana gęsta, obfita, redukując się powoli pozostawia na ściankach „firanki”.

W zapachu wyraźnie słodowe z delikatną słodkawą, chlebową nutą. W smaku solidna słodowa podbudowa uzupełniona jest średnio-intensywną chmielową goryczką. Obecne są delikatne nuty iglaste i owocowe, jednak nie wybijają się one na pierwszy plan.

Piwo nie rzuca na kolana, ale jest dość solidnym, zwłaszcza jak na polskie warunki mocnym (pow. 13 blg) lagerem i według mnie złoto w swojej kategorii jest w pełni zasłużone! Przynajmniej na razie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *