[Benediktin] Piwo na 300 lat browaru w Broumovie-Olivetinie

Piwa okazjonalne są zazwyczaj swego rodzaju „perełkami” warzonymi w ograniczonych ilościach. Dziś na Moim Kufelku kontynuuję degustację specjałów z browaru w Broumovie-Olivetinie. Dziś okolicznościowy:

BENEDIKTIN
Producent: Pivovar Broumov
Alkohol: 5,2%
Cena: 40 Kč
Opakowanie: PET 1 l.

Piwo Benediktin uwarzone zostało z okazji 300 lat klasztornego browaru w Olivetinie. Z tego co widzę na stronie browaru okolicznościowy Benediktin oprócz wersji niefiltrowanej w plastiku występuje także w szkle w wersji 12° i 15° ekstraktu.

Piwo wyróżnia się tym, że na etykiecie nie widzimy sympatycznego zakonnika z kuflem. Sama etykieta zrobiona jest jednak bardzo gustownie, utrzymana w bordowej tonacji kolorystycznej z konturem klasztoru w tle prezentuje się bardzo elegancko. Wyraźnie zaznaczona jest też informacja o okoliczności wydania na świat tego trunku. Niestety na etykiecie nie podano zawartości ekstraktu. Sądzę jednak, że jest to „dwunastka”.

Przy przelewaniu do szklanki ciemno-złocisty, mętny napój pokrywa się gęstą, śnieżnobiałą pianą. W zapachu wyczuwa się zapach piwniczny pomieszany ze słodyczą.

Smak Benediktina określiłbym jako hybrydę Kvasničáka 12 i Bittera. Wyrazista podstawa słodowa z delikatnym posmakiem piwnicznym uzupełniona jest przyjemną goryczką z mocno chmielonego bitter.Oczywiście goryczka jest dużo mniej intensywna niż w bardziej goryczkowym „braciszku”.

Podsumowując okolicznościowy Benediktin jest piwem godnym 300-lecia browaru. Piwo jest nieźle wyważone i co najważniejsze ma swój charakter.

Wakacyjna propozycja od Żywca Żywiec po raz kolejny udowadnia, że wielkie browary też biorą udział w piwnej rewolucji. Choć w oryginalności i wyrazistości z pewnością kraftów nigdy nie dogonią, to nie można im odmówić tego, że (ch...
Piwo owocowe nie musi być masakrycznie słodkie Zawsze wpadali do pubu o tej samej porze. Siadali przy swoim ulubionym stoliku, tym pod ścianą, pod zegarem. Janusz zamawiał kufel jasnego, a dla Grażyny małe, z sokiem malinowym. I dziś zajmiemy się ...
Rosyjskie piwo pszeniczne na amerykańskich chmielach i z niemieckim rodowodem Z paczki rosyjskiego kraftu został mi jeszcze RIS (zarezerwowany na specjalną okazję, albo chociaż urodziny :P ) i kristallweizen upgradowany amerykańskimi chmielami. Dzisiaj rzecz jasną zajmę się tym...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *