[Bakalář Tmavé Výčepní] Lekkie ciemne piwo w smaku podobne do kawy zbożowej

Lubicie lekkie ciemne piwa, o posmaku kawy zbożowej? Powinniście zainteresować się Bakaláře Tmavé Výčepní z browaru w czeskim Rakovníku.

Bakalář Tmavé Výčepní
Browar: Tradicní pivovar w Rakovníku a.s.
Ekstrakt: 10%
Alkohol: 3,8%
Cena: 8,80 Kč

O przygodach z browarem w Rakovniku pisałem na tym blogu po raz pierwszy w 2010 roku, kiedy to z południa przywiozłem ichniego dubeltowego koźlaka oraz ciemnego leżaka.Wtedy oba piwa wypadły całkiem pozytywnie, dlatego kolejne spotkanie z Bakalářem, „teoretycznie słabszym” to eksperyment ciekawy.

Szata graficzna dzisiejszego bohatera utrzymana w znanej stylistyce. Na etykiecie liczne złocenia i „medale”. Jest też wizerunek wąsatego pana, który w jednej ręce trzyma kufel piwa, a w drugiej jakąś mądrą księgę. Zdaje się, że piwo z Rakovnika dedykowane jest „braci studenckiej”, wszak Bakalář to najniższy tytuł akademicki (w naszym systemie można chyba porównać do licencjatu).

Piwo nalewa się z ładną gęstą pianą, która redukuje się do centymetrowego puchu dumnie górującego nad brunatno-brązową cieczą. W zapachy dominuje mocno palony słód.

W smaku również dominuje mocno palony słód objawiający się w postaci posmaku kawy zbożowej. Jak na dziesiątkę piwo ma dość intensywny aromat. Nie ma tu ani grama słodyczy!

Bakalář Tmavé Výčepní to bardzo przyjemne, lekkie ciemne piwo jak to niektórzy mówią „sesyjne”. Jak komuś odpowiada dość silny aromat kawy zbożowej ciemny Bakalarz powinien mu przypasować!

Portery bałtyckie nie tylko z browarów regionalnych Porter bałtycki z browaru rzemieślniczego to na polskim rynku rzadki widok. "Piwowarski skarb Polski" to raczej domena browarów średnich, a maluchy chętniej wybierają nieco bardziej hipsterską opcję c...
Bohater czeskiej kreskówki na piwie z polskiego lasu My mieliśmy Reksia, a Czesi Krecika. Można w sumie powiedzieć, że do dziś mają. Bohater kreskówki Zdenka Milera to wciąż jedna z popularniejszych pamiątek, jakie możemy dostać w Pradze. Nie kojarzę je...
Stout z owocowymi płatkami Wiśnia, gruszka, whisky okraszone czekoladowością solidnego wyspiarskiego stoutu - na taki pomysł wpadł piwowar powstałego na przełomie 2015 i 2016 roku Browaru Hopkins. Historia jakich wiele, trze...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *